Artykuł ten opisuje początki pracy z młodym koniem oraz zwraca uwagę na prawidłowy trening wierzchowca na lonży zarówno przy użyciu pomocy jak i bez nich.

Data dodania: 2011-11-14

Wyświetleń: 4174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do podstaw pracy z koniem zaliczamy trening z ziemi! Zajeżdżając młodego konia musimy pamiętać o tak ważnych podstawach jak odpowiednia praca jeźdźca z ziemi. Treningi te warunkują bowiem całą przyszłą dobrą komunikację z koniem.Umiejętne przyuczenie konia do chodzenia na lonży oraz na uwiązie skutkuje lepszym poznaniem konia oraz zajeżdżeniem wierzchowca już z siodła. Lonża- na samym początku nauki możemy wymagać od konia równego tempa chodu, reagowania na nasze komendy stęp, kłus, galop, stój oraz miarowego chodzenia po linii koła ( Nie można dopuszczać do wchodzenia konia w środek koła).Po opanowaniu tych umiejętności przez wierzchowca możemy zacząć lonżowanie w siodle (lub pasie do lonżowania) wraz z pomocami tj. czambon gumowy, czambon stały, wypinacze.Umiejętne posłużenie się tymi pomocami skutkuje:

a)Przygotowaniem konia do odpowiedniego podstawiania zadu (dobre podstawienie zadu konia podczas jazdy jest podstawą wymaganą w jeździectwie)

b)Wzmocnienie mięśni grzbietu oraz kręgosłupa.

Przy lonżowaniu zwróć uwagę na:

Przyzwyczajając młodego konia do pracy z pomocami trzeba pamiętać o odpowiednim dopasowaniu ich do konia nie mogą one bowiem być zbyt luźne bądź co gorsza zbyt napięte co powoduje zbytnie skrępowanie konia, podnoszenie głowy do góry, sztuczne i nieprawidłowe zebranie, spięty ruch wierzchowca!

Dobrze pracujący koń powinien poruszać się równym dynamicznym tempem oraz spuszczać głowę w dół w odzewie na stosowane pomoce! Jeżeli koń opuszcza nisko głowę oznacza to jego prawidłowe rozluźnienie. Pamiętaj, aby koń pracujący na pomocach poruszał się żwawym tempem. Nie może poruszać się ani za szybko ani za wolno!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena