Najbardziej pożądane na rynku piece piekarnicze to takie, które gwarantują minimalne zużycie energii przy dużej efektywności produkcji.
Jednym z rozwiązań jest użycie pieców piekarniczych modułowych. Piece takie są przeznaczone do wypieku: wyrobów piekarniczych: drożdżówki, kajzerki, bułki, chleby wypiekane w foremkach itp. Standardowo wyposażone są we wzmocniony system zaparowania, który decyduje o tym, że pieczywo będzie dobrze wypieczone i jednocześnie zachowa przyjemną wilgoć. Moc elektryczna takiego urządzenia waha się między 28 a 37 kW. Producent dostarcza piec z trzema lub czterema komorami wypiekowymi.
Specyficznym typem pieca piekarniczego jest jego postać rurowo-parowa. Zapewnia łagodne, delikatne pieczenie z dogrzaniem dolnym, przy jednocześnie łatwej regulacji temperatury. Te cechy charakterystyczne stawiają ten piec na czele najbardziej pożądanych na rynku produktów. Piec piekarniczy rurowo-parowy dostępny jest w wersjach 4 i 5 komorowych, od 8m2 do 22,3m2 powierzchni wypiekowej. Na dole pierścieni rurowych zamontowane są parownice, które zapewniają bardzo obfite parowanie. Piece rurowo-parowe stanowią najlepszą alternatywę dla szeroko stosowanych pieców cyklotermicznych. Mogą być ładowane i wyładowywane przez automatyczne lub ręczne systemy załadowcze. Profesjonalna ekipa potrzebuje około czterech dni roboczych na montaż takiego pieca.
Piece piekarnicze występują tez w formie maszyn o konstrukcji obrotowej. Jego zaleta jest wykorzystanie przy budowie specjalnego rodzaju stali, która gwarantuje maksymalna wydajność cieplna i pozwala uzyskać szybki przyrost temperatury. System zaparowania takiego pieca jest umiejscowiony bezpośrednio pod wymiennikiem ciepła, co wpływa korzystnie na optymalne wydzielanie pary podczas całego cyklu wypieku.