Właściwości zielonej herbaty znamy od wieków. Już starożytni chińczycy przypisywali jej cechy lecznicze. Za je pomocą radzili sobie z takim dolegliwościami jak bólami głowy i depresjami.

Data dodania: 2011-09-05

Wyświetleń: 1357

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak nie dawno okazało się, że ta herbata ma jeszcze jedną ważną właściwość podnosi ona znacznie metabolizm. Dzięki temu może ona spalić kalorie, a nawet tłuszcz. Prowadzone badania pokazały, że osoby pijące regularnie 3 – 4 filiżanki dziennie mogą rzucić w ciągu miesiąca kilka kilogramów.

Trzeba jednak powiedzieć sobie szczerze, że samo picie nie działa jak magiczna pigułka, która da każdemu piękną sylwetkę. Musimy, także odpowiednio się odżywiać. Jedna filiżanka zielonej herbaty może spalić maksymalnie 80 kalorii. Dlatego tak ważne jest je picie regularnie każdego dnia. Musimy ją traktować jako naturalny suplement diety, który pozwala schudnąć. Żeby osiągnąć najlepszy rezultat powinniśmy spożywać ją pół godziny po posiłku.

Tego co większość społeczeństwa nie wie to jak zaparzyć zieloną herbatę. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ tylko wtedy możemy uzyskać jej wszystkie właściwości zdrowotne. Pierwszym błędem popełnianym przez większość osób jest zalewanie zielonej herbaty wrzątkiem. Niestety traci ona wiele swoich cech leczniczych. Zalecaną temperaturą przez koneserów jest 85 stopni. Czas parzenia to od dwóch do pięciu minut. Jeżeli pragniemy herbaty na pobudzenie to dwie minuty, a na uspokojenie około pięciu minut.

Odchudzanie jest to proces długotrwały, który wymaga  od nas silnej woli i wykonania odpowiedniej pracy. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że schudniemy. Nie warto rezygnować z odchudzanie po kilku dniach. Efekty w końcu muszą  przyjść, jednak wymaga to czasu. Nie ma diety cud jest tylko zmiana nawyków żywienia, która powoduje w dłuższym czasie spadek wagi.

Licencja: Creative Commons