Zanim zaczniesz zabierać się za projektowanie stron internetowych, powinieneś zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami, które są z tym związane. Tworzenie stron internetowych, na samym początku przygody z tym tematem, wymaga poznania co najmniej takich pojęć jak: hosting, domena, klient ftp, html i edytor html. W tym artykule dowiesz się, czym to wszystko jest i jaką rolę pełni w tworzeniu stron internetowych.
Przygodę z projektowaniem stron internetowych najlepiej zacząć od początku, czyli...
Hosting. Budowanie strony internetowej oczywiście odbywa się na dysku Twojego komputera i to na nim możesz ją z powodzeniem testować. Natomiast, aby zobaczył ją świat, trzeba umieścić ją w internecie i do tego służą serwery. Na nich można wykupić hosting, czyli usługę, która polega na udostępnieniu Ci miejsca na serwerze, na którym wgrasz swoją stronę. Ceny tej usługi (hostingu) są różne. Zależy to przede wszystkim od jego parametrów takich jak np. ilość wykupionego miejsca i ilość danych jakie można wysłać i pobrać z serwera w ciągu miesiąca (roku).
Tworzenie stron internetowych to także domena, czyli adres Twojej strony, który wpisuje się do przeglądarki internmetowej, aby wejść na stronę. Umieszczając stronę na serwerze (hostingu) otrzymuje się pewien adres, ale jest to adres “techniczny” - dość skomplikowany i nieużyteczny dla przeciętnego internauty, bo np. składa się z ciągu liczb, które z niczym się nie kojarzą lub zawiera nazwę usługodawcy, u którego wykupiłeś hosting. Domena powinna być prosta w wymowie, niezbyt długa i łatwa do zapamiętania. Dzięki temu internauci łatwo zapamiętają adres Twojej strony.
Projektowanie stron internetowych nie może obyć się bez jakiegoś klienta ftp, czyli programu, którym wgrasz swoją stronę na serwer. Taki program możesz zainstalować na swoim komputerze (np. Total Commander), ale większość hostingów oferuje swój system, który jest dostępny po zalogoaniu się do panelu admina swojego hostingu.
Ostatni niezbędny element to sposób w jaki stronę zbudujesz, czyli technologia, jaką wybierzesz. Podstawowym językiem tworzenia stron www jest HTML. To dość prosty języków znaczników, dzięki któremu napiszesz strukturę swojej strony, czyli co na niej będzie i jaka ona będzie. Wraz z html właściwie niezbędna jest znajomość CSS, dzięki temu określisz co i jak ma wyglądać na stronie, gdzie i jak się wyświetlać itp.
Teraz już w zasadzie wiesz co jest potrzebne Ci, aby stworzyć stronę www. Niepotrzeba nawet grafiki, aby zaistnieć w internecie, ale jeśli chcesz taką mieć, to na początek polecam skorzystanie z darmowych szablonów www. A, gdy już nauczysz się pisać strony, przyjdzie czas na naukę robienia dla nich grafiki.
W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym rosnąca świadomość ekologiczna stawia przed projektantami stron internetowych wyzwanie adaptacji praktyk, które nie tylko spełnią oczekiwania użytkowników, ale także będą zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne projektowanie stron to podejście oparte na redukcji śladu ekologicznego stron internetowych poprzez zastosowanie różnych strategii i technik, które zmniejszają zużycie zasobów i energii.