0
głosów
- +

Dinozaury są wśród nas

Autor:

Aktualizacja: 09.08.2011


Kategoria: Turystyka i Wypoczynek / Ciekawe miejsca


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 1504 razy czytane
  • 1 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

 W okresie wakacyjnym wielu z nas podróżuje po całej Polsce samochodem. Aby przemierzyć nasz kraj, trzeba czasem spędzić w aucie niemal cały dzień, dlatego dla urozmaicenia podróży warto zatrzymać się na trasie, by odwiedzić jeden z dinoparków.


W okresie wakacyjnym wielu z nas podróżuje po całej Polsce samochodem. Aby przemierzyć nasz kraj, trzeba czasem spędzić w aucie niemal cały dzień, dlatego dla urozmaicenia podróży warto zatrzymać się na trasie, by odwiedzić jeden z dinoparków. Kiedyś, aby pokazać dzieciom sylwetki tych ogromnych zwierząt, opowiedzieć czym się żywiły, jak żyły,  trzeba było odwiedzać inne kraje, a teraz również w naszym kraju, jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe parki rozrywki, proponujące całodzienną zabawę urozmaiconą dinozaurami.

 

Bałtowski Park Jurajski  

Położony 14 km  od Ostrowca Świętokrzyskiego Park został otwarty w 2004 roku i bardzo szybko stał się wizytówką całego regionu. W okolicy gór Świętokrzyskich już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku odnaleziono w jurajskich skałach ślady największych gadów w dziejach Ziemi - dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich skamieniałości, rozpoczęto prace badawcze, które potwierdziły założenia - odkryto tropy  allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Za sprawą tego odkrycia powstał pomysł założenia w tym rejonie jurajskiego parku.

Powstały ścieżki dydaktyczne, gdzie na kolorowych tablicach ustawionych wzdłuż trasy, można znaleźć informacje o rozwoju życia na lądach i  morzach przed milionami lat lub o pradawnym układzie kontynentów. Największą atrakcją parku są oczywiście postaci kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych przed wiekami zwierząt, przedstawione w naturalnej wielkości, w tym największy z modeli - jurajski roślinożerca sejsmozaur o długości 50 metrów. Wszystkie rekonstrukcje gadów wykonano z ogromną dbałością o szczegóły. Dla zainteresowanych, możliwa jest  wycieczka z przewodnikiem, który ciekawie przybliży nam  500 milionów lat historii Ziemi - od  pierwszych skamieniałości, przez dinozaury, aż do ery  człowieka.

Na najmłodszych gości czeka atrakcyjnie wyposażony plac zabaw, huśtawki, karuzele, drabinki i zjeżdżalnie oraz piaskownica paleontologa, gdzie można odkopać szkielet  drapieżnego tyranozaura.
Na 40ha naturalnego zbocza powstał Zwierzyniec Bałtowski, podzielony na dwa sektory. Trasy spacerowe „Bałtowskiej Pętli”, szlaki rowerowe, czy stoki narciarskie wiodą pośród zgromadzonych tu dzikich zwierząt. Górną część zwiedza się z przewodnikiem, jadąc żółtym amerykańskim schoolbusem. Można obejrzeć  tu kilkaset  zwierząt takich jak: lamy, wielbłądy jedno i dwugarbne, muflony, antylopy nilgau, alpaki, dziki, bydło, owce kameruńskie, owce arui, strusie, jelenie europejskie i angielskie, bydło zebu, kozy afrykańskie  i wiele innych. Dolną część zwiedza się pieszo indywidualnie, bez przewodnika. Można tu zobaczyć różnego rodzaju ptactwo egzotyczne, kangury, kozy, mary patagońskie, papugi, szopy pracze, żurawie koroniaste, ostronosy,  gęsi, kaczki i wiele innych. Zwiedzanie całego Zwierzyńca Bałtowskiego zajmuje około 1 godzinę (cena: 10zł/os).


Do innych atrakcji należy:

zwiedzanie Ośrodka Jazdy Konnej, gdzie instruktor pokazuje jak należy siodłać konia i czyścić go, opowiada o rasach końskich (czas: 30min, cena: 2zł/os).przejażdżka po Bałtowie kolejką, która wiezie turystów do najpiękniejszych zakątków okolicy (czas: 30min, cena: 6zł/os).pokaz trzykrotnego Mistrza Polski Przewodników Psów Policyjnych obejmujący następujące zagadnienia : zachowanie dzieci przed pogryzieniem psa, posłuszeństwo psa wobec przewodnika,   czynności: pies zdejmuje czapkę przewodnikowi, wstydzi się, udaje martwego,  skacze przez hula-hop, turla się, a także wiele innych ( czas: 25min, cena: 4zł/os).kino emocji Cinema 5D to nowa atrakcja kompleksu bałtowskiego. Podczas pokazu, poza trójwymiarowym obrazem widzowie doznają też innych wrażeń zmysłowych: dotykowych, dźwiękowych, zapachowych. Efekty te sprawiają, że oglądający biorą aktywny udział w dziejących się na ekranie scenach. Obecnie w kinie można obejrzeć film pt.: „Dinozaury z Patagonii”.Organizowane są też godzinne spływy tratwami (rezerwacja), oraz wiele innych atrakcji.

Orientacyjne ceny biletów wstępu do Parku: normalne 17 zł (PREMIUM 52 zł), Bilety ulgowe 13 zł (PREMIUM 48 zł). Bilet PREMIUM  upoważnia posiadacza do zwiedzania JuraParku oraz do korzystania ze wszystkich urządzeń Parku Rozrywki bez limitu (za wyjątkiem Kina Emocji – Cinema 5D, tyrolki oraz urządzeń uruchamianych za pomocą monety).

 

Zaurolandia

Jeden z największych w Polsce parków dinozaurów leży przy krajowej drodze nr 5, obok wioski Rogowo, na trasie łączącej Bydgoszcz z Poznaniem.

Czynny przez cały rok park, położony w malowniczych okolicach jeziora Rogowskiego, jest idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę.  Największą  atrakcję stanowi oczywiście dwukilometrowa ścieżka edukacyjna z naturalnej wielkości kilkudziesięcioma modelami prehistorycznych gadów: diplodoków, tyranozaurów, pterodaktyli. Podczas organizowanych codziennie warsztatów,  każdy z gości może zostać paleontologiem - odkrywcą. Przy pomocy prostych narzędzi dzieci preparują ze skamieniałej bryły szkielet małego dinozaura.

Są tu też inne atrakcje: letnie, ciepłe dni  umilić może zabawa  w wielkich basenach, po których  pływa się łódeczkami. Tu każdy sam może kierować łodzią  i zostać wilkiem morskim. Tuż obok  znajdują się tory wzorowane na Formule 1, na których młodzi mistrzowie kierownicy, w sportowych bolidach, ścigać mogą się na kilkusetmetrowym torze. Jest też przygotowany dla dzieci tor quadowy, z terenowymi czterokołowcami firmy Yamaha, o pojemności 90 cm3, na których mali goście, pod okiem instruktorów, mogą samodzielnie lub w towarzystwie rodziców pojeździć leśną drogą.

Na terenie Zaurolandii znajduje się też park linowy dla  najmłodszych, z wiszącymi mostami, linami poręczowymi, świetnie nadającymi się do wspinaczki. Zaciekawienie wzbudzają kolejki elektryczne oraz kolorowe samochodziki – huśtawki i nadmuchiwane zjeżdżalnie.

Dla dorosłych gości wybudowano tor, po którym jeżdżą quady Yamaha Grizzly. Podczas 5- cio kilometrowej wyprawy  z przewodnikiem (lub jeśli  zdecyduje, że nasze umiejętności są wystarczające, to samodzielnie), można oddać się niezłej zabawie. Organizatorzy zapewniają kaski, specjalne kombinezony chroniące przed błotem oraz  szkoleniowy instruktaż.

Jednym słowem Zaurolandia, to miejsce, gdzie cofnął się czas, i to w dwójnasób. Możemy podziwiać prastary świat dinozaurów, zobaczyć jak były ogromne i niebywałe, a na dodatek w dorosłym już życiu bezkarnie wrócić do dziecięcych lat, by pojeździć po wyznaczonych trasach kładami lub zaznać (bolesnych?) przyjemności płynących z gier PaintBallowych.

Orientacyjne ceny biletów wstępu: normalny 20 zł, ulgowy15 zł, rodzinny 60 zł, GOLD JUNIOR - bilet całodniowy dla dziecka z możliwością korzystania ze wszystkich dodatkowych atrakcji w parku 38 zł.

 
Łeba  Park

To największy w Polsce tak rozbudowany park Dinozaurów, pięknie położony na obszarze około 20 ha, otoczony lasami, stawami i trzęsawiskami. Wędrując licznymi szlakami możemy poznać kolejne okresy dziejów Ziemi. Podczas spaceru ścieżkami,  kładkami i mostami przez trzciny obcujemy z około 100 dinozaurami - wśród nich znajdują się dwa kolosy Seismosaurus mierzące 45 metrów długości i jedyny w Polsce Brachiosaurus o wysokości 13 metrów.  Łeba Park daje również możliwość obejrzenia pradawnej chaty i grot przedstawiających życie  Neandertalczyków.

Spragnionych bliskiego kontaktu ze zwierzętami obecnie żyjącymi organizatorzy zapraszają do Mini ZOO, gdzie można karmić owce, kozy, jelenie, daniele i ujeżdżać kucyki. Dla  najmłodszych przygotowane są place zabaw utrzymane w charakterze nawiązującym do ery życia dinozaurów, gdzie odkryć można ich szkielety. Na miłośników wspinaczek czekają mini ścianki.  Jest też kino, a dzieci  szkolne mogą przyjechać tu na wycieczki organizowane na szlaku edukacyjnym. Orientacyjne ceny biletów wstępu: bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 15 zł.

 

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Dla wszystkich dzieci, a także dorosłych zainteresowanych życiem dinozaurów, niezwykle ciekawa może być także wycieczka do Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. W swoich zbiorach posiada ono kolekcję około 30 milionów eksponatów zoologicznych, minerałów i innych. Najbardziej znane okazy to oczywiście największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie, zajmujący główne miejsce w sali wystawowej oraz najlepiej zachowany okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Poza szkieletami na zwiedzających czekają też atrakcje multimedialne, dające osobliwą możliwość „ożywienia” przedstawianych tu eksponatów.

Szkielet dinozaura składa się z kości odnalezionych podczas wyprawy do Tanzanii  w latach 1909-13 niemieckiego paleontologa Wernera Janenscha. Okaz mierzy niemal  22 metry długości i 12 metry wysokości, a zwierzę za życia ważyło ponoć ponad 50 ton. Natomiast okaz Archaeopteryx odnaleziono w 1880 roku, w niemieckich Solnhofen, w pokładach jurajskich. Jest to jeden z dziesięciu odkrytych okazów Archaeopteryxa na świecie (jednocześnie najbardziej kompletny).  Zwierzę to łączy w sobie cechy dinozaura z cechami ptaka, dlatego jest dowodem istnienia ogniwa ewolucyjnego łączącego gady i ptaki. Okaz jest jedną z najsławniejszych skamieniałości na świecie. Ceny biletów wstępu wahają się od 3,5 do 10 euro.

 

Na mapie naszego kraju i tuż za jego granicami jest wiele ciekawym miejsc, które dla miłośników dinozaurów będą prawdziwym rajem. Zanim zdecydujemy się odwiedzić jedno z nich, warto poczytać w internecie również o innych atrakcjach oferowanych przez organizatorów, po to by wycieczka była interesująca dla wszystkich uczestników biorących w niej udział, zarówno tych małych, jak i dorosłych.


Podobał Ci się artykuł?
0
głosów
- +

Brak polemik/poparćPodobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij