WordPress jest najpopularniejszą platformą służącą do prowadzenie blogu, lecz nie tylko. W opraciu na nim powstaje wiele profesjonalnych stron, niczym nie realizując pierwotnego celu skryptu - portale informacyjne, foldery, wizytówki firm, portfolia prac a nawet... sklepy internetowe. 

Data dodania: 2011-07-27

Wyświetleń: 2439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pragnąc założyć sklep na WordPressie, pierw trzeba dokładnie przemyśleć schemat postępowania.

Wybór szablonu graficznego

WordPress ze względu na swoją olbrzymią popularność (ponad 50 milionów blogów) doczekał się wielu motywów tworzonych zarwno przez profesjonalne firmy, jak i amatorów. Wśród tysięcy skórek odnaleźć można kilkadzieciąt tzn. "e-commerce themes". Są one przystosowane do pełnienia funckji sklepu internetowego, czyli spełniają one normy m.in. usability, czyli użyteczności. Taki motyw posiada ułatwioną nawigację (zamiast tradycyjnych "starszych" i "nowszych" wpisów wprowadzona jest numeracja stron), miniatury wpisów (czyli naszych opisów produktów) oraz konrtukcję pozwalającą użytkownikom na intuicyjne, wygodne przeglądanie poszczególnych kategorii e-sklepu. 

Wybór wtyczek płatnicznych

Jeżeli klient dokona zakupu towaru, musi on zostać obsłużony w sposób zautomatyzowany - system musi przyjąć i zanotować wpłatę, po czym właściciel (my) zostanie poinformowany o szczegółach transakcji - adresie docelowej przesyłki, nazwy produktu itp. Jednym z plug-inów spełniających powyższe wymagania jest TradeMatik. Jest to dodatek do WordPress obsługujący wszystkie polskie kanały płatności dzięki integracji z DotPay. Koszt wtyczki to ok. 70 zł, co nie jest dużym wydatkiem. 

Oczywiście można korzystać z darmowych wtyczek, lecz najczęściej obsługują one tylko PayPal, międzynarodowy bank elektroniczny. 

Dodatkowe plug-iny 

Aby sklep prawidłowo funkcjonował nie tylko z punktu widzenia klientów, lecz także wyszukiwarek, warto zadbać o jego optymalizację. Pozwoli na to np. darowa wtyczka All in One SEO Pack. Pozwoli ona na określenie znaczników meta dla wybranych podstron.

Prędkość także ma znaczenie - aby nie obciążać serwera, warto dbać o regularne aktualizowanie szablonu (najnowsze wersja WordPress - 3.2, słynie ze swej "lekkości"). Z darmowych wtyczek godną polecenia jest WP Super CACHE. 

Podsumowanie

WordPress przeznaczony jest dla szczególnie dla osób nie dysponujących dużym budżetem (sama platforma jest całkowicie darmowa, płacimy tylko za autorskie dodatki). Jest wiele platform przeznaczonych specjalnie do e-commerce, jednakże wymagają one nie tylko grubszego portfela, lecz także większej wiedzy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena