Basen pożądany jest w naszych ogrodach nie tylko ze względu na walory estetyczne i prestiżowe, jakie dodaje niewątpliwie naszej posesji. To także bardzo praktyczne rozwiązanie na upalne lata, zapewniające możliwość szybkiego schłodzenia organizmu, a także pożytecznego dla zdrowia ruchu.

Data dodania: 2011-04-18

Wyświetleń: 2562

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ćwiczenia w wodzie uznawane są w końcu, ze względu na opór wody, jako najbardziej skuteczne dla osób odchudzających się oraz dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa i mających pracę siedzącą.

 Wybór miejsca

Ze względu na walory wizualne, jak też bliskość do niezbędnych źródeł instalacji elektrycznych i wodnych, miejsce na basen nie powinno znajdować się zbyt daleko od naszego domu. Naturalnie powinno dysponować ono odpowiednią przestrzenią, to jak dużą zależy od wielkości zbiornika jaki chcemy mieć. Należy pamiętać, że prawo budowlane zastrzega sobie wydanie pozwolenia na zbiorniki o lustrze powyżej 30m2, natomiast te mniejsze o konieczności zgłoszenia odpowiedniemu organowi.

 Do dyspozycji jest kilka sposobów układania dna basenu, jednak najbardziej popularną i najtrwalszą z nich jest wykonanie go z betonu i wyłożenie płytkami ceramicznymi. Optymalna głębokość powinna wynosić ok. 1,5m. Do tej głębokości wybrany teren powinien być czysty od zakorzenień i poprowadzonych instalacji. W związku z tym konieczne jest odsunięcie go od drzew i od ogrodzeń, tak by zapewnić osobom kąpiącym się minimum intymności. Lustro wody powinno być przez większą część dnia nasłonecznione. Za najbardziej ergonomiczny kształt basenu uznaje się prostokąt. Nie każdy jednak sugeruje się tym faktem i kształt dobiera wedle własnych upodobań, dzięki temu basen wzbudza jeszcze większy podziw w oczach innych. Istotne jest także, by komponował się ze stylem naszego domu i ogrodu.

Ważne jest także wszystko naokoło

A w bezpośrednim sąsiedztwie będzie to taras przybasenowy. Jest to często sfera łącząca wnętrze domu z ogrodem, dlatego nie może ona odbiegać od nich wizualnie. Przy tym powinna odznaczać się funkcjonalnością, czyli odpowiednią nasiąkliwością i porowatością, na co zwracają uwagę architekci. Przede wszystkim nie może ulegać spękaniom przy zmianach kolejnych pór roku. Musi być odporna na bardzo niskie temperatury, jak też powinna wykazywać się odpowiednio wysokim współczynnikiem antypoślizgu.

Na tarasie nie powinno zabraknąć także wypoczynkowych mebli ogrodowych. Stolik i fotele najlepiej jest umieścić w miejscu zacienionym. Można zadbać także o roślinności w donicach. Sprawdzą się, np.: dekoracyjne cyprysy i jałowce. Iglakami dobrze jest obsadzić teren naokoło ogrodu. Warto pomyśleć też o ziołach, które swoim zapachem umilą wypoczynek odpoczywającym.

Baseny mogą być otwarte lub zadaszane. Wśród basenów budowanych na otwartych przestrzeniach wyróżniamy:

Basen skimmerowy – nazwę zawdzięcza tzw. skimmerom umieszczonym w ściankach basenu. Są to otwory, przez które pompa zasysa wodę i przepuszcza  ją przez filtr. Woda jest oczyszczana, po czym wraca do basenu. Poziom wody w basenie jest niższy o kilkanaście cm w stosunku do jego górnych krawędzi. Basen wyposażony jest także w mechaniczny regulator wysokości wody.

Basen z rynną przelewową – lustro wody jest równe krawędziom jego niecki. Woda cały czas wpływa do rynny, skąd dostaje się do zbiornika wyrównawczego. Proces zasysania wody i oczyszczania jej przez pompę filtra sterowany jest automatycznie przez system wyposażony w specjalne sondy pomiarowe.

Decydując się na basen ogrodowy warto zastanowić się nad zleceniem zadania profesjonaliście, który zaplanuje dokładnie gdzie będzie mieścił się basen, jaki będzie jego kształt, szerokość i głębokość, który zadba o właściwy sprzęt do regularnego oczyszczania basenu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena