Zbawienny dla domu i jego mieszkańców. Dostarcza nie tylko tlenu, ale  i leczy... Wybacza nam zaniedbania w opiece, a jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Musisz mieć tę roślinę

Data dodania: 2011-04-06

Wyświetleń: 3602

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sukulent pochodzi z rodziny Liliowatych, a jego ojczyzną jest Afryka, południowa Arabia, Madagaskar. Znane jest około 250 gatunków, sprowadzony do Europy około 1700 r. Idealnie nadaje się do uprawy w domu. Należy go mieć !

Większość naszych roślin domowych nocą również, zupełnie jak my, wydziela dwutlenek węgla. Aloes bardzo skutecznie w ciągu dnia go pochłania, a nocą przerabia na zbawienny tlen ! Stawiajmy go w pobliżu, a nawet przy łóżku.

Działanie lecznicze jest niezaprzeczalne:

- Sok dostarcza żywicy aloesowej, z której uzyskana jest alona o działaniu przeczyszczającym.

- Wyrabia się również nalewki na alkoholu.

- Maści na drobne oparzenia.

- Świeży przykładać możemy wprost na rany.

Jedyna wada to taka, że rośnie wolno. Z drugiej strony- nie zajmuje dużo miejsca. Jest więc znakomity do wyrafinowanych ogródków w butelce, czy kompozycji z innymi roślinkami.

Toleruje zaniedbanie. Idealny dla "zapracowanych" lub początkujących.

Stanowisko i pielęgnacja

- Miejsce

Pochodzi z suchych klimatycznie miejsc, toteż najlepsze są parapety okienne.

- Temperatura

Zimą nie niższa niż 12 C i nie wyższa niż 16 C. Z powodzeniem znosi nawet 7 C, jednak najlepiej mu w temperaturze od 10 do 22 C.

- Światło

Przez cały rok potrzebuje dużo światła. Stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione latem. W słabszym, bezpośrednim świetle słonecznym może stać jedynie zimą.

- Podlewanie

Tylko wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża  przeschnie. Latem obficie, zimą oszczędnie.

- Wilgotność

Miejscowa wilgotność nie ma znaczenia, jak u większości sukulentów

- Nawożenie

U mocniej rozwiniętych roślin zdejmujemy kilkucentymetrową górną warstwę podłoża i zastępujemy świeżą. Nawozimy nawozem do kaktusów i sukulentów co 3 tygodnie, po rozpoczęciu okresu wzrostu.

- Spoczynek

Okres spoczynku trwa od października do lutego.

- Przesadzanie

Zatłoczone rośliny przesadzamy używając ziemi ilastej i około 1/3 części gruboziarnistego piasku, dla lepszego drenażu. Zalecana jest też mieszanka gliniastej ziemi darniowej i obornikowej z dużym dodatkiem piasku i żwiru.

Życzę radości z posiadania  tej magicznej rośliny.

Licencja: Creative Commons
8 Ocena