Oddychanie jest czynnością automatyczną, odruchową. Większość z nas uważa to za rzecz zupełnie oczywistą,dopóki przebiega ono bez zakłóceń i dopóki nie zaczyna brakować powietrza. Często z zabrzeniami funkcji układu oddechowego współistnieje ból w klatce piersiowej.

Data dodania: 2011-04-01

Wyświetleń: 2671

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Odma opłucnowa bywa skutkiem urazu klatki piersiowej. Zdarza się też u młodych,  zdrowych ludzi  - zwykle u mężczyzn, a także u noworodków z wrodzonym niedorozwojem płuc. Występuje ponadto u  ludzi starszych, których płuca są zniszczone przez palenie tytoniu, przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę lub inne schorzenia.
OBJAWY
-nagły , ostry ból  w dolnej  części klatki piersiowej,
-trudności w oddychaniu,
-w ciężkich przypadkach uczucie  duszenia się i wstrząs.
UWAGA
Nigdy nie lekceważ bólu w klatce piersiowej, zwłaszcza  gdy towarzyszy mu duszność. Nawet jeśli powraca normalna czynność  oddechowa, lekarz powinnien zbadać chorego, by wykluczyć ewentualną chorobę serca lub inne poważne zaburzenia,
których objawy przypominają symptomy samoistnej odmy opłucnowej.
ROZWÓJ
Zapadnięcie płuca jest skutkiem obecnści powietrza w jamie opłucnej. W odmie otwartej powietrze wnika do jamy opłucnej przez ranę w ścianie klatki piersiowej. Odma zamknięta następuje, gdy powietrze dostaje się do jamy opłucnej z płuc z powodu urazu lub samoistnego pęknięcia pęcherzyków. Chory odczuwa nagły ból klatki piersiowej, połączony z dusznoscią . W bardzo ciężkich przypadkach doznaje wstrząsu oraz śmiertelnej zapaści naczyniowej {spadek ciśnienia krwi, utrata przytomności } .
Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
LECZENIE
Samoistna, niewielka odma opłucnowa nie wymaga leczenia. Wykonuje się badanie rentgenowskie, by ustalić, czy odma się nie powiększa i czy płuco odzyskuje prawidłowe rozmiary. Powietrze, które wypełniło jamę opłucnej, jest stopniowo wchłaniane. Jeśli jest go dużo, odsysa się je za pomocą cewnika. Przy postępującej lub nawrotowej odmie konieczny bywa zabieg chirurgiczny.
ZAPOBIEGANIE
Zapinanie pasów podczas jazdy samochodem chroni przed zapadnięciem płuca, spowodowanym urazem klatki piersiowej. Inne środki zaradcze, to niepalenie tytoniu i odpowiednie leczenie zapalenia oskrzeli lub innych schorzeń płuc.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena