Jak dobrze wszystkim wiadomo bezpieczeństwo naszych danych jest dla nas najważniejsze. Tylko że też większość z nas nie rozumie czemu ci niedobrzy informatycy wymagają takich skomplikowanych haseł i jeszcze chcą byśmy je co chwila zmieniali …

Data dodania: 2011-03-30

Wyświetleń: 2134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedz jest dość prosta bo proste hasło jest łatwo złamać. Istnieje wiele stron na których można znaleźć dość dużo porad na temat jak złamać bądź restartować hasło w dowolnym systemie operacyjnym.

Na stronie http://www.lockdown.co.uk/?pg=combi#Classes jest kilka tabel pokazujących jak szybko można złamać hasło  w zależności od jego skomplikowalności i długości. Kiedyś z ciekawości wysłaliśmy na jeden taki serwer plik z systemu odpowiadający za hasło użytkownika (hasło wydawało nam się skomplikowane i długie raptem 14 znaków litery cyfry znaki specjalne ). Bardzo się zdziwiliśmy go wróciło do nas nasze hasło po 5 miesiącach w odpowiedz z tego serwera.

Obecnie przyjmuje się że hasło o długości 15 znaków jest dość „bezpieczne”.

A teraz z życia wzięte :) żadne nawet 100 znakowe hasło nie obroni nas jeśli jesteśmy lekko myśli. Zapisywanie hasła na kartkach przy komputerze bądź w kalendarzu  trzymanym w pierwszej szufladzie biurka jest złym pomysłem. Z doświadczenia wiem że w większości firm jestem wstanie zalogować się do komputerów przeglądając tylko to co jest na biurkach naklejone na monitor czy leży w pierwszej szufladzie.

Przykładów można mnożyć ale to nie o to chodzi…

Mam nadziej że część choć cześć ludzi po przejrzeniu tabelki z linku zmieni swoje podejście do zmiany i skomplikowalności hasła.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena