Już w starożytności na długo przed narodzeniem Chrystusa z łaźni korzystali m.in. Rzymianie, Egipcjanie, Grecy oraz Chińczycy. O dziwo ci ostatni poza prochem i makaronem wynaleźli dodatkowo spłuczkę toaletową.

Data dodania: 2011-02-18

Wyświetleń: 2279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Starożytni jako pierwsi podłączali też toalety w dzisiejszym znaczeniu do odrębnego systemu kanalizacyjnego. W ówczesnych czasach oprócz swojej podstawowej funkcji, łaźnie spełniały funkcję miejsc spotkań towarzyskich. W czasie kąpieli dyskutowano na różne tematy wymieniając spostrzeżeniami i woskami. W Grecji marmurowe ławy z otworami mogły pomieścić nawet kilkadziesiąt osób i nikt nie czuł wstydu w trakcie odbywanej rozmowy. W starożytnym Rzymie łaźnie były miejscem dysput politycznych i knowań przeciwko cesarzowi. Natomiast w średniowieczu codzienna dbałość o higienę wyglądała znacznie gorzej. Aż do XIX wieku za toalety w zamkach i domach służyły najczęściej otwory w podłodze prowadzące do podziemi lub fosy. Nie przeszkadzało również mieszkańcom ówczesnych miast załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych wszędzie gdzie było to możliwe, nawet w tak dziwnych miejscach jak kominki. A nieczystości często wylewano prze okna na niczego nie spodziewających się przechodniów.

Z biegiem lat podejście do higieny się zmieniało. W latach dziewiętnastowiecznej europy, pojawiać się zaczęły pierwsze pomieszczenia, które zaczęły spełniać funkcję dzisiejszych łazienek. Co związane było z upowszechnianiem się kanalizacji na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to rozpoczęto na wielką skalę produkcję żeliwnych i stalowych rur. W tym też czasie powstały pierwsze wanny czy muszle klozetowe o raz oraz papier toaletowy (wcześniej zastępowany liśćmi, mchem, gąbką lub jedwabnymi chusteczkami wielokrotnego użytku). Były to przyrządy, co prawda bardzo prymitywne, ale dzięki nim ludzie mogli dbać o własną higienę. W pamięci Polaków zapisał się z kolei generał Felicjan Sławoj-Składkowski, który z racji wykształcenia medycznego i w trosce o higienę obywateli nakazał budować na wsi klozety, zwane od jego imienia ?sławojkami?

Powszechnie łazienki zaczęły być budowane w latach dwudziestych, wtedy każdy nowy dom musiał posiada takie pomieszczenie. Do tych mieszkać zaczęła wreszcie docierać ciepła woda, i prąd. Łazienki zaczęły być bardziej funkcjonalne. Z biegiem lat charakter łazienki uległ przemianom. Wraz z rosnącym poziomem życia, do przeszłości przeszły wspólne toalety w kamienicach.

Dla wielu z nas łazienki są czymś naturalnym w każdym niemal domu się znajduje, dzięki którym utrzymujemy higienę osobistą oraz czystość naszych ubrań. W budownictwie odchodzi się od tradycyjnej łazienki, na rzecz większego pomieszczenia, wyposażonego nie tylko w prysznic, wannę, ale także w meble i dodatki, dzięki którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Obecnie dostępne są nowoczesne umywalki, ekskluzywne krany, szklane przyciski do spłuczek, nowoczesne systemy prysznicowe, a nawet pojemniki na przybory toaletowe, które przypominają częściej dzieła sztuki niż elementy wyposażenia.

W odróżnieniu od starożytnych Rzymian, dla nas łazienka stała się miejscem intymnym, w którym odpoczywamy w samotności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena