Myśląc o dekoracjach okiennych najczęściej skupiamy się na firankach, zasłonach, roletach lub żaluzjach. Tymczasem bardzo ważnym elementem każdego wnętrza jest dobrze dobrany karnisz.

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 13193

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trendy wśród dekoracji okiennych zmieniają się szybko - nadal prym wiodą zasłony i firanki, ale na rynku pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, jak choćby modne w ostatnim czasie firanki - makarony czy panele firanowe. Niesłabnącą popularnością cieszą się natomiast karnisze - podstawa każdej dekoracji okna. Warto zastanowić się nad ich doborem - dobrze dobrany karnisz podkreśli charakter wnętrza, a ten źle dobrany może wprowadzić sporo zamieszania w naszym gustownie urządzonym pomieszczeniu.

Możliwości jest wiele. Najbardziej powszechne są karnisze metalowe. Jeżeli chcemy, aby nasz karnisz pełnił nie tylko rolę użytkową, ale również brał czynny udział w dekoracji pomieszczenia, to karnisz typu drążkowego na pewno na pewno spełni swoją role. Tego rodzaju karnisz może występować w wersji pojedynczej, podwójnej a nawet potrójnej. Karnisze metalowe cechują się niezwykłą elegancją, nowoczesnością i oryginalnością, a wszystko to dzięki różnorodnym i wymyślnym zakończeniom, nowym kształtom rurek i wsporników.

Dobrym wyborem mogą być również karnisze drewniane łączące w sobie klasyczny urok drewna i subtelną elegancję. Idealne do tradycyjnych wnętrz. Składają się z jednego lub dwóch drążków oraz zamontowanych wsporników, które podtrzymują całą konstrukcję. Na rury nałożone są kółka z żabkami. Zaletą karniszy drewnianych jest to, że drewniane kółka przesuwające się po drewnianym drążku nie powodują hałasu. Nie ma więc obaw, że obudzimy śpiących domowników przesuwaniem firanki czy zasłony.

Zanim kupimy karnisz obejrzyjmy i dokładnie wymierzmy okno, aby wiedzieć, czego nam potrzeba. Czy wystarczy karnisz pojedynczy? Czy chcemy zawiesić na nim zarówno firany jak i zasłony (wówczas potrzebny będzie karnisz podwójny)? Jeśli okaże się, że przypadł nam do gustu karnisz występujący jedynie w wersji pojedynczej, dowiedzmy się, czy nie można do niego dokupić dopasowanej kolorystycznie rurki. Zwykle jest to możliwe. Ważne są też oczywiście wymiary. Karnisz powinien być około 40 cm dłuższy od wnęki okiennej, tak by z jednej jak i z drugiej strony wystawał 20 cm poza wnękę. Umożliwia to niemal całkowite odsłonięcie okna. Zasadniczo karnisz montuje się przynajmniej 5 cm powyżej nadproża oraz w odległości 10 – 15 cm od okna.

 Jeśli w naszym pomieszczeniu montaż tradycyjnego karnisza nie jest możliwy, mamy do wyboru kilka nowych rozwiązań, np. karnisze uchylne - montowane bezpośrednio do ramy okiennej lub ściany umożliwiają odchylenie nawet o 180 stopni, dzięki czemu możemy swobodnie otworzyć okno lub zazrdostki - mini karnisze, idealnie pasujące do kuchni lub łazienki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena