Od dziwędziesięciu lat tworzywa sztuczne stają się coraz bardziej popularne w różnych gałęziach przemysłu. Z historii wiemy, że tworzywa sztuczne były stosowane na początku jako zamiennik naturalnych surowców w procesach produkcyjnych z czasem jednak przekonano się, że tworzywa są doskonalsze pod każdym względem.

Data dodania: 2011-01-10

Wyświetleń: 1713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tworzywa sztuczne stały się pełnowartościowym materiałem o doskonałych właściwościach niespotykanych dotąd w surowcach pochodzenia naturalnego. Dzięki temu w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko tworzywa zaczeły przodować wypierając takie amteriały jak: kauczuk naturalny, skóra, drewno, metale, wyroby ceramiczne, włókan naturalne, szkło.

Tworzywa sztuczne są tak popularne, bo mają ogromne zalety, których przed nimi nie miał żaden materiał:

-bardzo łatwo się je formuje przez co można produkować z nich wyroby o niezwykle skomplikowanych kształtach
-dużą lub bardzo dużą odporność chemiczną
-świetne właściwości dielektryczne i właściwości mechaniczne
-duża wytrzymałość mechaniczna w stosunku do małej gęstości, a tym samym mały ciężar
-bez większych problemów można uzyskać wyroby przezroczyste
-można otrzymać wyroby o określonym kolorze i połysku, łatwo się barwi tworzywa sztuczne.

Najistotniejszym składnikiem tworzyw sztucznych  są związki wielocząsteczkowe pochodzenia naturalnego lub syntetyczne. Oprócz związków wielocząsteczkowych tworzywa sztuczne posiadają również inne składniki, które mają za zadanie nadać mu pewne właściwości w celu lepszego użytkowania danego rodzaju tworzywa.

Do związków wielocząsteczkowych dodaje się:

-zmiękczacze,
-stabilizatory,
-pigmenty,
-barwniki,
-dopełniacze.

Większość tworzyw zbudowana jest z tak zwanych merów-to podstawowe elementy, które powtarzają się w dużych ilościach. Dlatego związki wielocząsteczkowe nazywamy polimerami, ponieważ słowo "poli" oznacza wiele, polimery można przetłumaczyć jako "wielomery" ze względu na ogromną ilość merów znajdujących się w tworzywie.

Tworzywa sztuczne dzieli się na trzy podstawowe grupy:

1 związki wielocząsteczkowe pochodzenia naturalnego (białko, celuloza, kauczuk)
2 związki wielocząsteczkowe wytworzone z polimerów naturalnych poprzez modyfikacje chemicznych właściwości polimerów występujacych w przyrodzie
3 wytwarzane z substancji wyjściowych jakimi są związki małocząsteczkowe w drodze reakcji chemicznej.

Tworzywa sztuczne w głównej mierze wytwarza się z ropy naftowej, dlatego gdyby ropy zabrakło przypuszczalnie załamała by się cała nasza cywilizacja, ze względu na to, że tworzywa sztuczne są obecne wszędzie i są podstawowym materiałem produkcyjnym i wytwórczym na świecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena