Na pewno to znasz: impreza, na którą czekasz, ważny egzamin, a może rozmowa kwalifikacyjna do wymarzonej pracy? Słowem: jak nigdy zależy ci na perfekcyjnym wyglądzie. A wtedy pojawia się ON. Pryszcz. Jak szybko się go pozbyć?

Data dodania: 2010-11-04

Wyświetleń: 13189

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego wypryski są tak złośliwe, ze pojawiają się zawsze w najmniej odpowiednich momentach? Przyczyn jest kilka. Często to efekt... nadmiernych starań. Szykując się do ważnego wydarzenia zaczynasz testować na swojej skórze nowe kosmetyki. Robisz częste peelingi, by ją wygładzić i nakładasz maseczki. Efekt? Podrażniona skóra reaguje wypryskami. Pryszcze mogą też pojawić się jako następstwo stresu – często pod wpływem stresu zmienia się poziom hormonów w organizmie i gruczoły łojowe zaczynają pracować ze zdwojoną siłą. Ropne wypryski to efekt ich pracy. W przypadku kobiet może się też zdarzyć, że ważne wydarzenie niefortunnie zbiegnie się z czasem tuż przed miesiączką, gdy ryzyko pojawienia się pryszczy wzrasta.

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Zasady szybkiego reagowania są inne, niż pielęgnacja cery trądzikowej. Teraz wolno ci działać naprawdę intensywnie.

Gdy masz 24 godziny...

Umyj twarz żelem antybakteryjnym lub mydłem. W miejscu, gdzie usadowił się pryszcz przetrzyj wacikiem nasączonym w alkoholu. Następnie na pryszcz nałóż odrobinę pasty do zębów. Uwaga: będzie piekło, ale podziała! Po trzech godzinach zetrzyj pastę i nałóż kolejną porcję. Pryszcz zostanie wysuszony. Tak samo działa maść cynkowa, jaką znajdziesz w każdej aptece – kosztuje grosze!

Gdy masz 12 godzin

Rano czeka cię rozmowa, a wieczorem zauważasz pryszcza? To wyjątkowa sytuacja, możesz go nawet wycisnąć. Nachyl się nad miską z gorącą wodą i nakryj głowę ręcznikiem. gorąca para otworzy pory. Gdy skóra będzie rozpulchniona, delikatnie naciśnij okolice pryszcza – może uda się usunąć ropną wydzielinę. Nie ciśnij za mocno! Na koniec zdezynfekuj to miejsce i zakryj pudrem dla dzieci lub talkiem – działa wysuszająco. Jeśli masz taki kosmetyk, na noc możesz też użyć antybakteryjnego korektora.

Gdy masz godzinę

Wstajesz rano i widzisz pryszcza? Jedyny ratunek to makijaż! Miejsce, gdzie jest wyprysk przetrzyj lodem – to obkurczy skórę i zmniejszy zaczerwienienia. Zamaskuj pryszcz korektorem i przypudruj. Nie nakładaj za grubej warstwy podkładu, bo efekt będzie groteskowy. Unikaj też nadmiaru różu, bo podkreśla każde zaczerwienienie na twarzy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena