Zaletą pierwszego jest możliwość dostosowania jednego z boków tak, by w późniejszym okresie dziecko mogło wychodzić bez naszej pomocy. Zaletą drugiego – opcja złożenia i przetransportowania w dowolne miejsce.
Im większe dziecko, tym więcej dylematów związanych z wygodnym i bezpiecznym miejscem do spania dla niego. Łóżeczka bywają wykorzystywane przecież nie tylko jako miejsce odpoczynku, ale także – jako wspaniała baza do zabawy w domek dla dzieci. Dla chłopca może to być też okręt piracki, samochód wyścigowy, namiot w środku ciemnego lasu, dla dziewczynki – komnata księżniczki albo sala balowa dla lalek. Pomysłowość dzieci wymaga od nas niezwykłej przewidywalności.
Czym się zatem kierować przy wyborze łóżeczka, tak by każda zabawa mogła zaczynać się i kończyć bezpiecznie? Dobrą zasadą wydaje się „zasada ograniczonego zaufania”, o jakiej słyszy każdy początkujący kierowca. Przewidywać każdy manewr i zachować bezpieczną odległość. Jak stosować ją w dziecięcym pokoju? Próbować przewidzieć najdziwniejsze pomysły naszych dzieci i postarać się o takie zabezpieczenia, które nie zepsują im zabawy, a nam oszczędzą konieczności zaglądania do ich królestwa z obawą.
Barierki zabezpieczające, łóżeczko składane (a nie sklejane), piętrowe łóżko rozłożone na dwa składowe to podstawowe elementy bezpieczeństwa. Zadbajmy o to, by barierki rzeczywiście chroniły dziecko, a nie były jedynie chwiejącymi się ozdobami i zwróćmy uwagę na sposób i rodzaje zamocowań. Dodatkowo – jeśli nasz przedszkolak, dzieląc pokój z rodzeństwem, ma zwyczaj nocnego wędrowania, nie spieszmy się z montowaniem jego łóżeczka na górze.
Bezpieczne łóżeczka dziecięce to inwestycja na kilka lat. Ceną jest spokojny sen zarówno dzieci, jak rodziców. Podejmując decyzję o zakupie, warto potraktować go właśnie jako inwestowanie w bezpieczny rozwój naszych skarbów.