0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1761 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Po migracyjnym boomie w 2004r. Polacy zaczęli masowo powracać z krajów takich jak Anglia, czy Irlandia. Obecnie najlepszą alternatywą dla pracy za granicą jest Skandynawia oraz kraje Beneluksu.

Osoby, które poszukują zatrudnienia za granicą coraz częściej wybierają kraje położone możliwie najbliżej swojej ojczyzny. O ile w Skandynawii można liczyć na wysokie zarobki, o tyle położenie Norwegii czy Szwecji nie sprzyja częstym podróżom na linii Skandynawia-Polska. Z tego właśnie powodu coraz więcej polaków rozważa podejmowanie pracy w krajach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie, lub w pobliżu Polski. 

Praca w Belgii

W ciągu ostatnich miesięcy rządowe agencje zanotowały zwiększone zainteresowanie pracą w Belgii. Wynika to zapewne z faktu, iż Belgia zniosła obostrzenia dotyczące podejmowania zatrudnienia przez obywateli nowych krajów członkowskich, jak również ograniczyła formalności związane z legalną pracą. Kiedy dodamy do tego wysokie zarobki, oraz godne warunki pracy, uzmysłowimy sobie, że Belgia jest niezwykle atrakcyjnym rynkiem dla młodych i wykształconych ludzi poszukujących zatrudniania.

Jednak aby nie było tak różowo, należy zauważyć, że w Belgii na dobrą pracę mają szansę jedynie osoby z wykształceniem wyższym lub kierunkowym, i z dobrą znajomością przynajmniej języka angielskiego. Pomimo iż w Belgii urzędowymi językami jest Francuski i Niemiecki, to bez trudu porozumiemy się niemal z każdym w języku Szekspira. Na Belgijskim rynku pracy jest wiele wakatów - brakuje m.in. ; Informatyków, farmaceutów, lekarzy, kierowców, ślusarzy, bankierów, sprzedawców, grafików etc.

Sytuacja na rynku pracy

W chwili obecnej Belgijskie ministerstwo pracy szacuje, że na rynku brakuje ok 10 tyś pracowników. Najwięcej w sektorze nowoczesnych technologii. Osoby, które nie legitymują się wiedzą specjalistyczną, tytułem inżyniera lub innym tytułem naukowym, mogą liczyć jedynie na proste prace takie jak; kasjer, ekspedient, czy pracownik fizyczny. Szansą na dobry zarobek dla studentów może być natomiast praca sezonowa przy zbiorach owoców i plonów rolnych. Praca od Czerwca do Września jest niezwykle atrakcyjna z uwagi na zarobki ok 8-9 euro za godzinę. 

Oferty pracy w Belgii

Kiedy zdecydujemy się, już że chcemy pracować w Belgii, musimy zatroszczyć się o przyszłą posadę. Poszukiwania pracy warto zacząć jeszcze będąc w Polsce. Pozwoli to na zaoszczędzenie nerwów, pieniędzy i związanego z tym stresu. W tym celu warto skorzystać z dobrodziejstwa naszych czasów czyli internetu. Wpisanie w dowolnej wyszukiwarce fraz takich jak oferty pracy w Belgii pozwala na znalezienie tysięcy ogłoszeń. Warto również udać się do lokalnego urzędu pracy i poszukać ofert skierowanych do Polskich pracowników za pośrednictwem Belgijskich urzędów. Kiedy jednak znajdziemy się już w Belgii bez zaklepanej posady, warto przejrzeć ogłoszenia o prace ukazujące się prasie lokalnej. Najczęściej dodatek praca dołączony jest do wydań poniedziałkowych.

Licencja: Creative Commons