Historia telefonu komórkowego sięga roku 1956 od wprowadzenia przez szwedzką firmę Ericsson telefonu wielkości walizki o wadze 40 kg. Koszt telefonu wynosił tyle co dobry samochód. Pierwszym operatorem sieci telefonii komórkowej był Sztokholm. Sieć ta miała zasięg działania 30 km i 100 abonentów. W ...

Data dodania: 2007-09-24

Wyświetleń: 15715

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia telefonu komórkowego sięga roku 1956 od wprowadzenia przez szwedzką firmę Ericsson telefonu wielkości walizki o wadze 40 kg. Koszt telefonu wynosił tyle co dobry samochód. Pierwszym operatorem sieci telefonii komórkowej był Sztokholm. Sieć ta miała zasięg działania 30 km i 100 abonentów. W miarę postępu technologicznego zarówno wymiary jak i ceny telefonów komórkowych ulegały znacznemu obniżaniu.
W Polsce pierwszym operatorem telefonii komórkowej systemu NMT została firma Centertel w roku 1991 z połączenia Telekomunikacji Polskiej S.A. (66%) oraz francuskiego potentata telekomunikacyjnego France Telekom Mobiles International (34%). System telefonii NMT zastosowany przez operatora tej sieci został przejęty z krajów skandynawskich. Jednak nie jest to ten sam system. Został on wprowadzony z pewnymi modyfikacjami, mającymi poprawić jakość usług (min. wprowadzono dodatkowy kanał sterujący).
Sieć rozwijała się na początku dosyć dynamicznie osiągając liczbę abonentów około 250 tyś. Jednak po wprowadzeniu systemów cyfrowych (GSM 900 i DCS 1800) częśc abonentów zrezygnowała z usług tej sieci i przeszła do sieci konkurencyjnych. Główną zaletą sieci NMT był jej zasięg (obecnie sieć pokrywa 95% terytorium kraju). Na dzień 31.12.99r. liczba abonentów sieci NMT 450i osiągneła liczbę 180 tyś, a więc notuje się sukcesywny spadek abonentów. Spółka Centertel otrzymała koncesję na sieć DCS 1800 a w roku 1999 na sieć GSM 900. Koncesja DCS 1800 obejmowała główne miasta a także kilka głównych dróg krajowych. Wraz z otrzymaniem koncesji na system GSM w polsce zaczęła powstawać najnowocześniejsza sieć 1800/900 zapewniającą najwyższą jakość usług.
Dwie następne sieci to Plus GSM i Era GSM.
Plus GSM (a właściwie Polkomtel) jako pierwszy otrzymał koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych i zezwolenie na budowę sieci GSM w paśmie 900MHz. W skład spółki wchodzi osiem firm polskich (mających 61,5% akcji) i dwie zagraniczne (38,5% akcji). Plus już w roku 96 zdobył 50 tyś. Abonentów co było nie lada sukcesem. W roku 1999 siec Plus GSM otrzymała koncesję na budowę sieci DCS 1800 dzięki czemu możliwe będzie odciążenie BTS-ów w dużych miastach. ObecniePlus GSM posiada 1.6 mln klientów.
Koncesja nr 2 przypadła dla spółki Polska Telefonia Cyfrowa. Jest ona operatorem sieci Era GSM. Liczba jej obonentów sięga 1,7mln a wartość firmy to ponad 1 mld USD. Sieć Era GSM także otrzymała koncesję na DCS1800 co umożliwi zmniejszenie kosztów użytkowania telefonów komórkowych (opłaty za rozmowy w sieci DCS mają być niższe niz w sieci GSM).
W dzisiejszych czasach mamy więcej operatorów. Wiąże się to również z dostawcami telefonów a także i akcesoria do telefonów. Powstaje coraz to wiecej pinktów dystrybucyjnych takich jak: hurtownia gsm, sklep gsm z akcesoriami gsm. Z dnia na dzień pojawiają się nowe promocje, oferty i pakiety dla każdego uzytkownika.
Licencja: Creative Commons
-1 Ocena