Czystość
Bardzo ważna jest czystość w przedszkolu oraz dobranie barw. Jeśli składając niespodziewaną wizytę przywitają nas przepełnione kosze, niemiły zapach z toalet lub woń niewietrzonych pomieszczeń, możemy darować sobie dalsze zwiedzanie. Oczywiście, placówki mają specjalne otwarte dni podczas których wszystko lśni czystością i pachnie ale wówczas to wszystko jest przygotowane jak towar na półce w w sklepie. A przecież w tych pomieszczeniach nasze dziecko spędzi część swojego życia. Dlatego warto pokusić się o niezapowiedzianą i niezaplanowaną wizytę, porozmawiać z rodzicami których dzieci już uczęszczają do placówki i samemu poobserwować. Czy podłogi i okna są czyste? Jak wyglądają firanki? Co z dywanami i wykładzinami? (roztocza!). Jeśli już upewnimy się, że jesteśmy zadowoleni, możemy przejść do następnego etapu.
Wyżywienie
Część przedszkoli posiada własną kuchnię, inne korzystają z zewnętrznego cateringu. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Zaletą posiłków przygotowywanych na miejscu jest bez wątpienia ich świeżość i brak strat ciepła i jakości wynikającej z transportu. Poza tym panie kucharki mogą na bieżąco reagować na potrzeby dzieci, jeśli np. któreś grymasi przy posiłku, można podgrzać porcję lub spróbować nakarmić dziecko czymś innym. Pod ręką są zawsze jakieś kanapeczki i przekąski. Jako rodzice możemy również porozmawiać z kucharkami i coś doradzić lub wprost przeciwnie. Mój syn który był ogromnym niejadkiem w przedszkolu zajadał się wprost pastą z makreli. W domu nie chciał nawet spojrzeć na dania inne niż mleko, pomidorowa czy kotlecik z kurczaka. W efekcie większa część jadłospisu dzięki uprzejmości Pani Zosi pojawiła się w naszym domowym menu. Catering który jest przygotowywany przez firmę zewnętrzna (koniecznie sprawdźmy czy ma wszelkie niezbędne uprawnienia!!!) jest narażony wielokrotnie na przejazd przez całe zakorkowane miasto. Nie jest to zawsze reguła, ale musimy pamiętać że firma zewnętrzna musi zarobić produkując żywność a więc składniki wykorzystane do produkcji nie zawsze są najlepszej jakości a zupa pomidorowa może być gotowana „na ketchupie”. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim szczegółowo czytajmy menu które powinno być dostępne z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Warto również samemu spróbować tego, co nasze dziecko je. Nie należy też lekceważyć sygnałów typu-tam jest niedobre jedzenie. Być może to tylko zwykłe marudzenie naszego oczka w głowie a być może faktycznie z posiłkami jest coś nie tak. Jeśli nasze dziecko jest na coś uczulone lub czegoś zdecydowanie nie lubi-nie zapomnijmy tego zgłosić!
Zabawki
Nowe koleżanki i koledzy, nowe zwyczaje, nowe zabawki. Warto zwrócić uwagę, czy zabawki są w zasięgu rączek naszego dziecka. Jeśli stoją zbyt wysoko, dziecko sięgając po nie może nie chcący uderzyć siebie lub kogoś z rówieśników. Istotny również jest stan zabawek i ich rodzaj. Zabawki nie powinny być zniszczone ani uszkodzone. W przeciwnym razie dziecko może być poirytowane lub w najgorszym przypadku zrobić sobie lub komuś krzywdę. Nie powinny też znaleźć się na półce karabiny, czołgi lub innego rodzaju rzeczy, które mogą wywoływać agresję lub złe nawyki.
Opiekunki
To im powierzymy nasze dziecko w przedszkolu. Przez te kilka godzin będą dla dziecka najbliższą osobą, od której będzie oczekiwana pomoc. Muszą wzbudzać zaufanie nie tylko w nas ale i co najważniejsze w naszych dzieciach. Wiadomo, że nie mogą zajmować się tylko nim jednym ale w równym stopniu i przez cały czas muszą być dostępne dla wszystkich dzieci. Warto poświęcić przed oddaniem naszego dziecka do przedszkola trochę czasu na indywidualną rozmowę z każdą z opiekunek. Każda, nawet z pozoru błaha informacja o przyzwyczajeniach dziecka będzie bardzo istotna. Jakie smaki, zapachy, kolory czy zabawki lubi nasze dziecko? Czy czegoś się boi? Te wszystkie informacje są bardzo istotne.
Bezpieczeństwo
Dziś w prawie wszystkich przedszkolach drzwi wejściowe są zamknięte poza okresami przyjmowania i wydawania dzieci. To bardzo dobra praktyka. Oprócz tego w każdym przedszkolu powinna znajdować się lista osób uprawnionych do odbioru dziecka. Na takiej liście oprócz imienia i nazwiska powinien znajdować się również adres zamieszkania danej osoby oraz numer i seria dokumentu tożsamości wraz numerem telefonu. Jeśli nas i męża zatrzyma pilne zebranie dłużej w pracy, nie powinniśmy się dziwić jeśli babcia, dziadek, ciocia lub brat najzwyczajniej w świecie nie będą mogli odebrać dziecka z przedszkola. Nie denerwujmy się wówczas. Jeśli danej osoby nie ma na liście, to świadczy to tylko o doskonałej reakcji personelu przedszkolnego. Niektóre przedszkola pozwalają również na monitoring pomieszczenia w którym jest nasze dziecko poprzez kamerę internetową on-line. To bardzo dobra i ciekawa usługa. Dzięki odpowiedniej konfiguracji, możemy nawet zobaczyć co w danej chwili robi nasze dziecko nawet przy pomocy zwykłego telefonu komórkowego. Nie zapomnijmy również sprawdzić, czy przedszkole posiada ubezpieczenie i jaki jest jego zakres.
Powodzenia
Karmienie piersią zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ organizm potrzebuje energii do produkcji mleka. Mimo że wiele kobiet chce szybko wrócić do swojej sylwetki sprzed ciąży, należy podchodzić do tematu odchudzania z ostrożnością, zwłaszcza podczas laktacji. W niniejszym artykule omówimy, czy diety niskokaloryczne są bezpieczne i skuteczne w tym okresie.