Na ścianach w naszych mieszkaniach układa się wszystkie rodzaje płytek ceramicznych, jednak szczególnie polecane są do tego płytki znanych i szanowanych producentów. Producenci oferują duży wybór wzorów i formatów pasujących zarówno do wnętrz urządzonych nowocześnie

Data dodania: 2010-07-20

Wyświetleń: 2131

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na ścianach w naszych mieszkaniach układa się wszystkie rodzaje płytek ceramicznych, jednak szczególnie polecane są do tego płytki znanych i szanowanych producentów. Producenci oferują duży wybór wzorów i formatów pasujących zarówno do wnętrz urządzonych nowocześnie, jak również utrzymanych w stylu rustykalnym. Płytki Tubądzin mają najczęściej kształt kwadratu lub prostokąta. Choć nadal jest dużo płytek błyszczących dających wrażenie idealnej czystości, coraz częściej proponuje się matowe bądź półmatowe o satynowym połysku. Do każdego rodzaju płytek można dokupić odpowiednie dekory, czyli płytki dekoracyjne. Oprócz płytek standardowych dostępne są specjalne profile ceramiczne przeznaczone do wykańczania brzegów i narożników: profile przypodłogowe, listwy narożnikowe, stopnice. Dostępne są też listwy ozdobne, złożone z wąskich płytek ozdobionych różnymi wzorami, o kolorystyce dopasowanej do pozostałych płytek ściennych. Popularne nazwy wykończeń to cygaro, london. Można nimi oddzielić glazurę dolnej części ściany od glazury części górnej, obramować lustro lub wannę. Można także kupić listwy ozdobne terakotowe, najczęściej z wzorem kwiatowym, dopasowane do listew glazury. Dodatkowo przy układaniu płytek ceramicznych stosowane są listwy wykończeniowe. Płytki ceramiczne czy coraz popularniejsze płytki Opoczno (gresowe) są twarde, sztywne , natomiast stosunkowe kruche, mało odporne na urazy mechaniczne. Cechą wyróżniającą glazure czy terakote to na pewno łatwość do utrzymania w czystości, dlatego znajdują szerokie zastosowanie jako materiał do wykładania ścian i podłóg wewnątrz i na zewnątrz budynku. Bardzo istotną sprawą jest sprawdzenie naszych płytek przed zakupem. Nawet płytki pierwszego gatunku należy sprawdzać. Nie kierować się tylko powierzchownym wyglądem, kolorystyką, gdyż akurat będą pasować do mebli. Jeżeli nie będą dostatecznie proste wystąpią różnice w wymiarach, zemści się to później na posadzce. Jeżeli płytki mają tylko różnice w wymiarach można pokusić się o ułożenie w tzw. Cegiełkę lub w karo  ale nie każdy to lubi. Wyobraźmy sobie równą posadzkę ułożoną najnowszymi technikami, wypoziomowane prawie idealnie. Mamy do ułożenia płytki łazienkowe z wplecionymi dekorami, okazuje się że dekory mają większą grubość jak płytki ? Pod terakotę musimy dawać więcej kleju, jest to wszystko utrudnienie dla wykonawcy. Zawsze należy sprawdzać jakość, nawet gdy pisze na opakowaniu gatunek pierwszy. Oczywiście kupując terakotę należy brać pod uwagę gdzie będzie ułożona, w jakich warunkach natężenia ruchu, wewnątrz pomieszczeń czy na zewnątrz, na jakie czynniki chemiczne może być narażona.
Bez względu na to, jakim parametrom odpornościowym płytki mają odpowiadać zawsze przy zakupie należy mieć na uwadze ich jakość pod względem trzymania wymiarów i zwichrowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena