Jakie drzwi pokojowe wybrać do mieszkania? Takie, które będą dopasowane do naszych potrzeb. Co jednak kryje się za tym dość oczywistym stwierdzeniem?

Data dodania: 2010-07-02

Wyświetleń: 2475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Większość nie zwraca uwagi na drzwi pokojowe. Są, bo są. Czasem się je zamyka, innym razem zostawia otwarte. Przez większość czasu jednak traktowane są neutralnie. Dlatego, kiedy przychodzi do wyboru, drzwi pokojowe mogą okazać się elementem, który przysporzy sporo problemów.

Już sama decyzja, jakiego rodzaju drzwi pokojowe wybrać może być trudna do podjęcia. Istnieją cztery główne typy drzwi, które podzielone są ze względu na sposób otwierania. Drzwi rozwieralne dostępne są najczęściej, także ich wybór jest najszerszy. Czym się charakteryzują? To tradycyjne, zwykłe drzwi jakie stosowane są w naszych mieszkaniach. Dzielą się na dwa rodzaje - lewe, czyli otwierane ręką od siebie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz prawe, otwierane do siebie prawą ręką, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Kolejnym rodzajem są drzwi pokojowe wahadłowe. One także dzielą się na dwa rodzaje: jedno lub dwuskrzydłowe. Ich głównym wyróżnikiem jest sposób zamykania - samoczynny, ruchem wahadłowym. Innym rodzajem drzwi są te przesuwne. W ich przypadku zasada działania jest odmienna od pozostałych. Umieszczone na szynie po prostu przesuwają się, tak jak na przykład drzwi w przedziale w wagonie kolejowym. Wygodne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi. Kiedy się je otworzy, mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej. Istnieją dwa rodzaje tego typu drzwi - jedno lub dwuskrzydłowe. Pewną wariacją na temat drzwi pokojowych są te składane. Mogą być harmonijkowe lub łamane. Zasada jest prosta - po otwarciu składają się jak parawan, dzięki czemu zajmują mało miejsca.

Równie ważne jak wybór rodzaju drzwi jest dostosowanie materiału, z którego są wykonane do potrzeb. Drzwi pokojowe mogą więc być zrobione z drewna litego lub sklejanego, z materiałów drewnopochodnych, czyli płyt wiórowych, pilśniowych czy MDF lub HDF. Drzwi pokojowe mogą też być pokryte okleiną, laminatem ze sztucznego tworzywa lub fornirem z naturalnego drewna. Drzwi pokojowe to także kształt. Niektóre drzwi są więc gładkie, na innych widać rysunek słojów drzewa. Zdarzają się drzwi dekorowane tłoczeniami. Czasem w kształcie kasetonów, innym razem łuków. Tu decyduje jedynie gust i fantazja kupującego.

Jeżeli chodzi o cenę, to najdroższe są te drzwi pokojowe, które wykonano z płyty HDF i klejonego drewna.

Wybierając drzwi pokojowe warto zastanowić się, do jakiego pomieszczenia będą prowadziły. W przypadku sypialni czy pokoju dziennego mogą sprawdzić się takie z szybami. Jednak te prowadzące do łazienki czy ubikacji powinny być całe zabudowane. Muszą też zapewniać wentylację, a więc mieć otwór odpowiedniej wielkości.

Niezależnie od tego, jakie są potrzeby klienta, należy pamiętać, że drzwi pokojowe muszą być dopasowane do rozmiarów otworu czy ościeżnicy. W przeciwnym razie nawet najlepsze się nie sprawdzą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena