Drzwi z papieru? Owszem, i to wcale nie w wykonanym z tektury polskim pawilonie na Expo 2010 w Szanghaju, ale w naszych domach. Drzwi wewnętrzne, zwłaszcza te tańsze, mają papierowe wypełnienie. Co jeszcze kryje się w drzwiach?

Data dodania: 2010-06-16

Wyświetleń: 2852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ich rola jest różna, tak jak różne są pomieszczenia w domu. Mogą stanowić barierę akustyczną, oddzielającą jeden pokój od drugiego. Mogą zapobiegać przedostawaniu się zapachów - z kuchni do innych pomieszczeń. Mogą wreszcie być izolacją termiczną, kiedy oddzielają piwnicę od reszty mieszkania. Drzwi wewnętrzne są tak różne, jak ich zadania. A właśnie zadanie warunkuje sposób ich wykonania.

Drzwi wewnętrzne z wypełnieniem papierowym w folderach producentów nazywane są drzwiami z plastrem miodu. Ten plaster to właśnie papier. Z takiej konstrukcji wynika przeznaczenie takich drzwi. Powinny znajdować się tam, gdzie nie dociera wilgoć, gdzie niepotrzebna jest izolacja termiczna i gdzie chodzi tylko o zaznaczenie podziału pomieszczeń. Innymi słowy takie drzwi wewnętrzne doskonale nadadzą się do oddzielenia pokoju dziecięcego od korytarza, ale nie sprawdzą się w spiżarni czy łazience.

Tam, gdzie potrzeba prawdziwej izolacji, można wykorzystać drzwi z wypełnieniem z płyty wiórowej. Niezależnie od tego, czy będzie to płyta otworowa czy pełna - na pewno spełni pokładane w niej oczekiwania. Taka płyta powoduje, że drzwi są znacznie cięższe, mogą ważyć nawet 40 kg. Aby więc obciążenie ramiaka cięższą płytą wiórową nie wpłynęło niekorzystnie na jego właściwości, wypełnienie to montuje się na dodatkowej ramie ze sklejki. Wzmacnia to jeszcze konstrukcję drzwi.

Równie istotnym elementem drzwi wewnętrznych jest też ościeżnica, popularnie zwana futryną. Ościeżnice nie są sprzedawane w komplecie z drzwiami, więc warto przyjrzeć się temu, co wybieramy, żeby wszystko do siebie pasowało. Tym bardziej, że także wśród ościeżnic jest wybór - mogą być z metalu, MDF, drewna. Mogą też być stałe i regulowane.

Wybierając drzwi nie zawsze warto kierować się ceną i wyglądem. Czasem dobrze jest sprawdzić, z czego są zrobione. Dzięki temu uniknąć można przykrych niespodzianek.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena