Kupując klimatyzację musimy wiedzieć jakiej mocy klimatyzatorów potrzebujemy. Każdy dom ma trochę inny bilans cieplny pomieszczeń. Dopiero znając ilość ciepła, które generują różne czynniki, możemy odpowiednio dobrać do niego klimatyzację.

Data dodania: 2010-05-24

Wyświetleń: 2531

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd bierze się w domu ciepło? Przede wszystkim z nasłonecznienia, a także od ścian zewnętrznych budynku, które przekazują ciepło z zewnątrz. Oprócz tego ciepło jest też wytwarzane przez domowników i zwierzęta przebywające w domu. Bardzo duże znaczenie ma też ilość okien, a także to na której ścianie budynku te okna są (wschodniej, zachodniej, południowej, północnej). Przy obliczaniu mocy, jaką powinna mieć klimatyzacja w danym pomieszczeniu, dobrze jest też wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Jeżeli nie chcemy wydawać na klimatyzację za dużo, to musimy się zastanowić, w których pomieszczeniach będziemy chcieli mieć przyjemne zimno, a w których przebywamy na tyle rzadko i krótko, że nie muszą one mieć idealnej temperatury.

Obliczanie bilansu ciepła jest dosyć skomplikowane, ale możemy poprosić o szacunkowe obliczenia firmę, od której będziemy kupować klimatyzatory. Dobra firma powinna nieodpłatnie sporządzić dla nas taki bilans. Możemy spróbować zrobić go sami, jeżeli mamy trochę czasu i ochoty na nauczenie się czegoś nowego. Z pomocą przychodzi oczywiście Internet. Wystarczy trochę poszukać i znajdziemy kilka prostych, albo bardziej skomplikowanych sposobów na wykonanie obliczeń. W zależności od tego jak zawansowani jesteśmy w wykonywaniu różnych równań, powinniśmy wybrać odpowiednią metodę.

Bilans cieplny jest kluczowy dla wybrania odpowiedniego rodzaju klimatyzacji. Tylko znając ten czynnik jesteśmy w stanie kupić odpowiednie urządzenia, które będą optymalnie dobrane do pomieszczeń i naszych upodobań. Nie znając go możemy się narazić na poniesienie niepotrzebnych kosztów. Może się okazać, że kupimy urządzenia o zbyt niskiej mocy i tylko trochę poprawią one nasze samopoczucie w czasie gorących dni, lub kupimy urządzenia zbyt mocne, które będą pożerały ogromne ilości energii i będzie je można włączać tylko podczas naprawdę wielkich upałów. Dobrze obliczając bilans cieplny i przewidując zapotrzebowanie na chłodne powietrze w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu, sprawimy, że klimatyzacja nie będzie nas dużo kosztowała i będzie sprawiała, że nawet w najgorętsze dni będziemy mieli przyjemną temperaturę w naszym domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena