Może skorzystać z usług profesjonalnej firmy? Jakie są koszty takiej usługi? Czy wszystkie rodzaje schodów są równie wygodne i ile miejsca zajmują? Jaki materiał wybrać, metal, drewno czy beton?
Nie powinno się zlecać budowy schodów zwykłej ekipie budowlanej ze zwględu na stopień skomplikowania. Powinniśmy skierować się do profesjonalnej firmy zajmującej się schodami na co dzień, firmy takie posiadają wieloletnie doswiadczenie które pomoże uniknąć rozczarowania.
Ceny schodów są dosyć różnorodne zależą głównie od projektu budowlanego i materiału z którego są wyknane, zazwyczaj ceny wachają się w przedziale od 5 do 15 tysiecy złotych.
Schody zbiegowe i kręcone są zazwyczaj niewygodne, przez co dzieci i osoby w podeszłym wieku mają problemy ze swobodnym poruszaniem się, pod względem wygody raczej zaleca się schody posiadające stopnie o takiej samej szerokości oraz ze spocznikiem (podestem). Niestety zajmują one więcej miejsca niż schody zabiegowe więc jeśli mamy małometrażowe mieszkanie może się to okazać sporym problemem. Schody wachlarzowe oraz trójbiegowe stosuje się w dużych pomieszczeniach, bardzo dobrze się prezentują i należą do wygodnych.
Schody metalowe w połączeniu z innymi materiałami (np.: drewnem) wyglądają bardzo nowocześnie, jednakże w razie pożaru szybko się nagrzewają i mogą skutecznie odciąć drogę ucieczki. Gotowe schody do samodzielnego montażu można znaleść w dużych sklepach budowlanych.
Natomiast schody żelbetonowe wyglądają bardzo masywnie, jednak ich zaletą jest wytrzymałośc i stabilność a także możliwosć nadania dowolnego kształtu jednak jest to dosyć trudne. Powinny być zbudowane zaraz po wylaniu fundamentów i wymurowaniu ścian. Są tańsze w wykonaniu niż schody drewniane i metalowe.
Schody drewniane najczęściej wykonywane są z takich drzew jak: dąb, sosna, buk i brzoza. Niekture firmy oferują także egzotyczne gatunki drewna. Wyglądają najbardziej elegancko i są stosowane najczęściej, jednak wybór materiału zależy od wystroju wnętrza i koloru mebli. Takie schody najlepiej zamontować po ukończeniu większych prac budowlanych ze zwględu na możliwość ich uszkodzenia.