Cynkowanie jest znaną od lat metodą zabezpieczania przed korozją. W kilku zdaniach chcaiłbym opisać skuteczność tej metody oraz kilka jej rodzajów.

Data dodania: 2010-04-03

Wyświetleń: 5989

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cynkowanie ogólnie rzecz biorąc to nakładanie cienkiej warstwy cynku - materiału odpornego na korozję na powierzchnie metalową, które chcemy uchronić przed korozją. Cynkowanie oddziela metalowe elementy od działania czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, powietrze oraz różne inne reagujące substancje.

Wyróżnia się kilka metod cynkowania. najbardziej znane i rozpowszechnione są cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe) i cynkowanie galwaniczne.

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementu metalowego (np przęsła, bramy lub części samochodowej) w rozgrzanym i ciekłym cynku. Cynk przywiera do stalowej powierzchni i po wynurzeniu i ostudzeniu, tworzy nieprzepuszczalną warstwę, chroniącą przed korozją. Jest to bardzo rozpowszechniona metoda, często wykorzystywana przez ślusarzy, do zabezpieczania bram, ogrodzeń i balustrad. Po takim cynkowaniu, elementy wymagają dalszej obróbki, wyszlifowania nacieków i zgrubień. Oprócz tego cynkowanie ogniowe, może powodować odkształcanie się elementów w gorącej kąpieli.

Cynkowanie galwaniczne polega na wytworzeniu ochronnej cynkowej warstwy na powierzchni metalu, na drodze elektrochemicznej (reakcja elektrolizy specjalnego roztworu zwana galwanizacją). Metoda ta jest bardzo dobra dla delikatnych elementów np. blach. Jednak, cienka warstwa cynku, nie jest tak wytrzymała i nie przywiera tak dobrze jak przy cynkowaniu ogniowym. Taki cynk, potrafi odrywać się płatam. Zaletą jest to, że cynkowane w ten sposób elementy, są tak gładkie, że wręcz się błyszczą - prawie jak lustro, a po cynkowaniu galwanicznym, nie trzeba ich poddawać dalszej obróbce, przed malowaniem.

Elementy cynkowane galwanicznie możemy odróżnić od cynkowanych ogniowo, poprzez porównanie powierzchni: w pierwszym wypadku jest błyszcząca i gładka, a w drugim, matowa i wymaga szlifowania i wyrównywania przed malowaniem.

Podsumowując, cynkowanie galwaniczne jest lepszym rozwiązaniem dla delikatnych, lekkich elementów, natomiast cynkowanie ogniowe, sprawdza się lepiej, dla elementów cięższych, dla których chcemy uzyskać lepszą trwałość ochrony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena