Przestawię Ci metodę dzieki, której wyznaczysz lepsze cele, a lepsze cele to szybsa droga do osiągnięcia sukcesu i stworzenia rzeczywistości na miae Twoich standardów.

Data dodania: 2010-03-28

Wyświetleń: 2533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

     Zdarza Ci się, że mimo celów na kartce określonych terminów, początkowej motywacji cos nie działa i stoisz w miejscu? To tak jak z postanowieniami noworocznymi, cos po drodze sprawia ze się jakimś cudem tracimy początkową motywację i stoimy w miejscu. Być może były za duże, za małe lub jeszcze inne – to w tej chwili nieważne. Dam Ci fajne narzędzie do wyznaczania celów, lepszych celów, dzięki którym będziesz bardziej mógł lepiej kontrolować swoją rzeczywistość i jeszcze bardziej się rozwijać.

Metoda SMART
Specific – ściśle określony
Measurable – mierzalny
Ambitious – ambitny
Realistic – realny
Time based – określony w czasie


      Ściśle określony oznacza co konkretnie chcesz osiągnąć, miej jasność czego tak naprawdę pożądasz, musisz to sprecyzować, jeśli będzie on zbyt ogólny motywacja się rozproszy, będzie się trudniej skupić na jego osiągnięciu, np. schudnę 8 kg, zamiast chce schudnąć.
Mierzalny oznacza, że jesteś w stanie stwierdzić, że już go osiągnąłeś i wiesz kiedy to się stanie, posiadasz wtedy możliwość sprawdzenia czy jesteś na dobrej drodze, da Ci większa motywacje do działania np. zdobędę certyfikat z angielskiego zamiast: nauczę się angielskiego.
Ambitny – Twój cel powinien być ambitny ale jednocześnie pozostający w sferze realności, stawiaj sobie wysoko poprzeczkę, duże cele dają duża motywacje, jednak pamiętaj, że cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji.

„Największym niebezpieczeństwem dla większości z nas nie jest to, że mierzymy za wysoko i nie osiągamy celu, ale to że mierzymy za nisko i cel osiągamy.”
Michał Anioł

Realny – jeśli masz 45 lat a chcesz być mistrzem świata w skokach narciarskich, to chyba powinieneś sie nad tym jeszcze troche zastanowić, ustal taki cel, żebyś naprawdę chciał go osiągnąć mimo, że jest wielki, zamiast po 2 tygodniach stracić zapał i ochotę.

Określony w czasie – nadaj mu horyzont czasowy: 1 rok, 5 lat, 10 lat, to bardzo ważne, gdyż nie mając określonych ram czasowych odkładamy wszystko na później i tracimy czas na rzeczy mniej ważne, które oddalają od głównego celu.

Przykład celów zgodnego z metoda SMART:

- dziś zdam certyfikat z angielskiego ,
- w środę zrobię sobie tatuaż,
- w wakacje robie kurs spadochronowy,
- jadę na 2 tygodniowy obóz snowboardowy do Nowej Zelandii w ferie podczas przyszłego sezonu zimowego.

Źle:

- schudnę,
- polecę w kosmos,
- przestane palić,
- będę się więcej uczył,
- będę bogaty.

Rozszerzona wersja czyli SMARTER
E: “exciting” – ekscytujący – zapewne znasz to uczucie gdy wyznaczając sobie jakiś cel, nie możesz się doczekać co się stanie jak już go osiągniesz, ekscytacja popycha do działania i daje silę. Twój cel powinien być ekscytujący, ekscytacja w dążeniu do celu da Ci dodatkową motywacje i pozwoli przetrwać trudne chwile. Twój motor do działania.
R: “recorded” – zapisany, gdyż zapisanie celu spełnia kilka ważnych funkcji: ma większy wpływ na jego osiągnięcie niż jeśli masz go tylko w głowie, większa motywacja. Cel nie zapisany to tylko życzenie. Zapisany stanie się on pewnego rodzaju umową z samym sobą, nie zapomnisz o nim tak szybko.

     Świetnie! Ustaliłeś już cele czy to krotko czy długoterminowe teraz musisz wiedzieć jakie zadania przyczynia Cię do osiągnięcia celów, osadzić je w ramy czasowe i działaj!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena