Podejmując decyzję o budowie domu powinniśmy zdobyć chociaż podstawową wiedzę na temat materiałów z jakich będzie on wykonany. Wiedza ta pozwoli nam w pełni świadomie rozpocząć budowę.

Data dodania: 2010-01-20

Wyświetleń: 2628

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście tematu cegieł, okien czy posadzek nie należy tłumaczyć, gdyż jest to jeden z głównych elementów jakie przemyśleć musi osoba budująca dom. Jednak nie mniej ważnym elementem, który trzeba przemyśleć, a który często jest pomijany jest więźba dachowa.

Co to jest?

Więźba jest to konstrukcja drewniana, wykonana z wielu elementów, której wielkość zależna jest od wielkości całego domu. Głównym zadaniem więźby jest przenoszenie oraz równomierne rozłożenie obciążenia powstałego w skutek założenia pokrycia dachowego, na całą konstrukcję domu. Każda więźba dachowa wykonana jest z kliku rodzaju drewnianych elementów, którymi są najczęściej kalenice, krokwie i krokwie koszowe, a także łaty, murłaty i kontrłaty.

Oczywiście odpowiednie wymiary, wykonanie jak i właściwości samego drewna, z którego zrobione są poszczególne elementy więźby stanowią rzeczą najważniejszą gdyż składają się na wytrzymałość całej więźby i decydują o tym, że dach nie zawali się po wpływem nawet największego wiatru czy opadów śniegowych. Solidna więźba stanowi jedną z najważniejszych cech bezpiecznego domu.

Więźba dachowa wykonywana jest na zamówienie w tartaku. Udając się do tartaku by złożyć zamówienie warto zabrać ze sobą projekt domu, w którym z pewnością rozpisane będą wszelkie wymiary elementów, a także ich liczba. Dzięki temu złożone zamówienie będzie najbardziej dokładne. Termin wykonania więźby dachowej zależy najczęściej od ilości potrzebnych elementów, a także od ilości zleceń jakie ma do zrealizowania obecnie tartak. Warto zwrócić uwagę również, iż największe zainteresowanie więźbą dachową występuje w okresie wiosennym i letnim. Dobrze zatem jest rozważyć zakup więźby pod koniec zimy lub jesienią, kiedy ceny nie są aż tak wysokie, a termin wykonania z pewnością będzie krótszy.

Po dokonaniu zakupu należy sprawdzić czy liczba wszystkich elementów się zgadza. Ważne jest również zaimpregnowanie zakupionego drewna, zabezpieczające drewno przed pruchnieniem. Usługi impregnacji zazwyczaj wykonuje się w tartaku, w którym zakupiony został towar. Następnie po odpowiednim założeniu więźby dachowej gwarantującym trwałość i stabilność dachu myśleć można o pokryciu dachowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena