Poprawnie wykonaną, to nie znaczy jeszcze że dobrze. Statystyki są porażające - na prawie 4 miliony zbadanych stron, tylko 4% jest wykonanych zgodnie ze standardami (badania firmy Opera Software ASA - twórców przeglądarki Opera). Badania nie pokazują niestety, ile z tych 4% jest zrobionych zgodnie z OBOWIĄZUJĄCYMI standardami.

Data dodania: 2010-01-16

Wyświetleń: 2962

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firm zajmujących się realizacją stron internetowych jest wiele. Ba, doczekaliśmy się nawet czasów, kiedy uczą tego w szkołach. Stąd niemal karkołomnym zadaniem jest znalezienie rzetelnego wykonawcy, gdzie co drugi informatyk na pytanie o zrobienie strony odpowiada twierdząco. Tymczasem informatycy nie mają prawie nic wspólnego z tworzeniem stron - to przecież nie ich działka. Tym zajmują się webdeveloperzy, korzystając z pracy grafików i projektantów.

Rzeczywistość nie pozostawia złudzeń - niemal wszystkie strony wykonane są tak jak ktoś potrafił to zrobić, albo jak mu się chciało. Niestety w tej branży brak przestrzegania standardów jest standardem. W żadnej innej branży nie mogłoby to mieć racji bytu. Bo wyobraźcie sobie np. że budowniczy wybudują dom bez drzwi (czyli bez zachowania standardów) - niemożliwe? Natomiast jeżeli chodzi o tworzenie stron jest to standard... bo bardzo trudno rozpoznać nieprawidłową stronę bez fachowej wiedzy. Ludziom wydaje się że potrafią robić strony, pracodawcom wydaje się że zatrudniają ludzi którzy wiedzą co robią, a klientom wydaje się że ich pieniądze są dobrze ulokowane w rękach wykonawcy.

Wobec tego co napisałem powyżej - jak wybrać dobrego wykonawcę:

- Po pierwsze, każdy dobry webdeveloper posiada portfolio stron internetowych którym może się pochwalić. Tutaj jeden rzut oka i od razu wiadomo czy warto myśleć o współpracy z taką firmą, czy sprawdzić kolejną ofertę. Jednak samo portfolio to dopiero pierwszy krok, następnym jest uzyskanie większej ilości informacji.

- Po drugie: rozmowa z wykonawcą - preferowana rozmowa osobista. Tutaj pada kolejny bastion, bo wystarczy zadać parę pytań i od razu wiadomo czy osoba bądź firma jest tym kogo szukasz.

Trzeba tylko wiedzieć o co zapytać, dlatego poniżej przedstawię listę pytań które trzeba obowiązkowo zadać:

- czy wykonujecie strony zgodnie ze standardami W3C? To są te standardy których każdy webdeveloper MUSI się trzymać. To nie jest kwestia wyboru.
- czy stosujecie standardy WAI? To standardy dostępności strony - chodzi tutaj przede wszystkim o dostępność dla osób niewidomych i niedowidzących.
- czy strona jest oparta o tabele czy o div? Obecnie tabele mogą być używane tyko do wyświetlania danych w formie tabeli. Nie moga być używane do budowania układu strony.
- czy dbacie o to, aby strona była jednakowo wyświetlana w różnych przeglądarkach? Różni ludzie używają różnych przeglądarek, na różnych systemach operacyjnych. A strona ma wyglądać tak samo wszędzie! Obecnie problem jednakowego wyświetlania w różnych przeglądarkach ma coraz mniejsze znaczenie - bo nowe przeglądarki korzystają z tych samych standardów -ale jest to prawda TYLKO jeżeli strona jest wykonana zgodnie ze standardami. Bez zachowania standardów przeglądarka musi domyślać się co osoba tworząca miała na myśli i jeżeli domyśli się źle, wtedy strona wygląda źle w tej przeglądarce.
- czy kod strony jest semantyczny? Semantyka jest bardzo ważna, dzięki niej wyszukiwarki takie jak google wiedzą co na stronie jest ważne, a co jest mniej ważne. Wbrew pozorom - jeżeli wszystko jest tak samo ważne, to dla google jest tak samo NIEważne. Semantyka ma tez ogromne znaczenie dla czytników stron których używają osoby niewidome i niedowidzące.

- Po trzecie: dobry wykonawca potrafi postawić się w miejscu osoby która będzie korzystała z nowej strony internetowej. Czy strona będzie wygodna w obsłudze, czy informacje będą łatwo dostępne? Dobra firma potrafi zaproponować rozwiązania idące w stronę optymalizacji strony pod kątem użyteczności.

Podsumowując, tworzenie strony internetowej trzeba powierzyć profesjonalistom. Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam znalezienie odpowiedzialnej firmy, która wykona stronę tak jak robić się powinno - zgodnie ze standardami, użyteczną, nastawioną na klienta. Bo tylko wtedy strona będzie mogła zarobić na siebie, a pieniądze wydane na realizację okażą się dobrą inwestycją.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena