Jeżeli juz zdecydowaliśmy się na zakup samochodu musimy dokładnie przemyśleć kilka podstawowych spraw związanych z zakupem. Warto zastanowić się na jaki samochód możemy sobie pozwolić zanim zaczniemy umawiać się na wizyty ze sprzedawcami. Oto kilka porad:

Data dodania: 2010-01-13

Wyświetleń: 2539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup samochodu musimy dokładnie przemyśleć kilka podstawowych spraw związanych z zakupem. Pamiętajmy, że wydatki to nie tylko kwota jaką przeznaczymy na samochód, ale również: rejestracja, ubezpieczenie OC/AC, w przypadku samochodu używanego zazwyczaj wiąże się z wymianą kilku elementów (oleje, filtry, paski, klocki, opony), dalsze utrzymanie, serwisowanie, itd. Wobec tego warto zastanowić się na jaki samochód możemy sobie pozwolić zanim zaczniemy umawiać się na wizyty ze sprzedawcami.

Odpowiedzsobie na 5 pytań przed zakupem używanego samochodu.

1. Sprowadzony z zagranicy czy kupiony w Polsce?

Samochód zarejestrowany w Polsce wiąże się z najmniejszymi kosztami jeżeli chodzi o przerejestrowanie. Obecnie jest to koszt niecałych 200 zł w zależności od miasta i podatek od czynności cywilnoprawnych.

Na rejestracje samochodu sprowadzonego z zagranicy po wszystkich opłatach – dokonanych przez sprzedającego wydamy 245 zł

Jeżeli natomiast kupujemy samochód sprowadzony z zagranicy bez opłat to musimy liczyć się z dużo większym wydatkiem: podatek akcyzowy, tłumaczenia, przegląd, opłata w urzędzie skarbowym oraz rejestracja. Dla samochodu o średniej wartości (np. Audi  A4 – 15 tysięcy zł) będzie to około 1200 – 1600 zł oraz od tygodnia do 2 tygodni jakie stracimy na załatwienia. Więcej informacji o rejestracji w innym artykule „Jak zarejestrować sprowadzony samochód”.

2. Benzyna czy diesel, a może gaz?

Jeżeli dużo jeździmy to powinniśmy zastanowić się nad kupnem diesla albo samochodu z instalacją gazową. Powszechnie wiadomo, że silniki diesla są najtrwalsze i oszczędne. Jeżeli chodzi o samochód na gaz to zdania są podzielone. Jedni uważają, że jest najtańszy jeżeli chodzi o użytkowanie, ale czy jest niezawodny? Najważniejsze jest to, że nie każdy silnik dobrze pracuje na gazie więc przed zakupem takiego samochodu należy zasięgnąć porady u specjalisty. Jeżeli chodzi o silniki benzynowe to wiążą się z większym zużyciem paliwa ale za to samochody przy zakupie są zdecydowanie tańsze. Każdy powinien zastanowić się ile kilometrów rocznie jest w stanie zrobić i przekalkulować czy wybiera oszczędność (diesel, gaz) czy może dynamikę (benzyna).

3. Mały czy duży?

Tu odpowiedź jest jasna – mamy dużą rodzinę czy nie? Chcemy coś przewozić czy nie? Planujemy wyjazd na wakacje w dalszą podróż? Chciałbym tylko zwrócić uwagę na takie rzeczy jak np. wkładanie dziecka do fotelika. Zdecydowanie trudniej nam będzie jeżeli mamy samochód 3-drzwiowy a łatwiej w dużych, wyższych samochodach np. SUV gdzie nie będziemy musieli się schylać.

4. Jakie wyposażenie?

Jeżeli kupujemy samochód używany ciężko jest znaleźć samochód ze wszystkim co chcemy. Najlepiej jest wybrać kilka elementów, które uważamy za niezbędne w naszym samochodzie np. klimatyzacja – szczególnie ważna latem, minimum 4 poduszki powietrzne – względy bezpieczeństwa, elektryczne szyby i lusterka, automatyczna skrzynia biegów, wielofunkcyjna kierownica, tempomat to z pewnością elementy, które sprawią że jazda samochodem jest łatwiejsza i przyjemniejsza.

5. Jak i gdzie szukać ogłoszeń spełniających nasze kryteria?

Zdecydowanie największym źródłem informacji jest Internet. Jest wiele stron na których możemy szukać ogłoszeń.Należy pamiętać, aby dokładnie czytać zamieszczone oferty, bo często można trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Ważnym elementem jest odległość jaką pokonujemy w celu obejrzenia auta. Nie polecam długich wycieczek po Polsce, bo zdarza się, że pojazd jest w całkiem innym stanie niż podano w ogłoszeniu, a my marnujemy swoj czas i pieniądze na paliwo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena