W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na kupno własnego mieszkania. Coraz więcej osób uważa bowiem, że kupno mieszkania nawet na kredyt jest zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż wynajmowanie lokum przez wiele lat. Na co należy zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?

Data dodania: 2010-01-11

Wyświetleń: 3922

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiadomo nie od dziś, że każda osoba chcąca zainwestować w mieszkanie, ma swoje oczekiwania i wymagania, które rozważane propozycje powinny bezwzględnie spełniać. Oczekiwania są różne i w dużym stopniu zależą od danej osoby. Jednak wśród wszystkich wymogów znaleźć można uniwersalne aspekty, które brane są pod uwagę przez większość osób stojących przed poważną decyzją, jaką jest kupno mieszkania.

Przede wszystkim bardzo ważną kwestią jest lokalizacja mieszkania. Wiadomo, że wiele osób chciałoby, aby mieszkanie było położone w spokojnej okolicy, gdzieś gdzie można liczyć na ciszę, spokój i brak miejskiego zgiełku. Mieszkanie w spokojnych dzielnicach czy gdzieś pod miastem ma swoje uroki, ale wiąże się również z kilkoma niedogodnościami. Z tego właśnie powodu dla niektórych osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą mieszkania  położone bliżej centrum miasta, ponieważ mieszkając bliżej centrum można korzystać z lepszej komunikacji miejskiej czy mieć zdecydowanie lepszy dostęp do służby zdrowia, sklepów, szkół czy innych ważnych miejsc, które w każdej chwili mogą być przydatne.

Bardzo ważne przy wybieraniu mieszkania jest również zwrócenie uwagi na jego położenie względem placówek edukacyjnych zwłaszcza jeśli ma to być mieszkanie dla młodych ludzi. Jeśli zakupem mieszkania zainteresowane jest młode małżeństwo posiadające dzieci lub planujący ich posiadanie, zwrócenie uwagi na to, czy w pobliżu znajdują się przedszkola i szkoły jest naprawdę bardzo ważne. Nie każdy może sobie bowiem pozwolić na to, by dowozić dziecko na drugi koniec miasta do szkoły.

Przeglądając ogłoszenia i oferty pt. sprzedaż mieszkań warto zwrócić na kolejny niezwykle ważny element jakim jest liczba mieszkań w bloku czy apartamentowcu. Nie każde ogłoszenie zawiera taką informację, a wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki takiej informacji można mieć pewien obraz stosunków sąsiedzkich, które są ważne i często okazują się być bardzo przydatne. W ogromnych blokach i apartamentowcach liczących kilkadziesiąt mieszkań praktycznie wszyscy są sobie obcy. Jedynie sąsiedzi mieszkający w mieszkaniach obok są rozpoznawlni, a wszyscy pozostali są anonimowi i często mogą być uważani za zupełnie obce osoby. Dla wielu osób kontakty z sąsiadami wydają się być zbędne, ale czasem zdarzają się takie sytuacje, że dobry sąsiad jest potrzebny, np. gdy kurier nie zastanie nas w domu czy gdy zepsuje się zamek a męża nie ma w pobliżu.

Wybierając mieszkanie w dużym mieście warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który dotyczy naszych zwierząt, jeśli oczywiście takie posiadamy. Wybierając nieruchomości  w centrum możemy mieć poważny problem z miejscem do wychodzenia na spacery z naszym pupilem. W centrum miasta nie zawsze można znaleźć parki czy tereny specjalnie wyznaczone do spacerów z psami. Warto więc wybrać takie mieszkanie, które znajduje się w dzielnicy, w której nie brakuje parków i terenów zielonych czy specjalnie przygotowanych spacerniaków dla zwierzaków.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty można dokonać odpowiedniego wyboru mieszkania, które będzie całkowicie spełniało oczekiwania i wymogi przyszłego właściciela. Należy mieć świadomość, że mieszkanie kupuje się na długie lata, a nie na kilka dni czy miesięcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena