W sypialni spędzamy około 1/3 życia, jest to najważniejsze pomieszczenie w domu, tam szukamy ukojenia i odpoczynku. Przestrzeń sypialni kształtuje nasze samopoczucie. Wiedzieli już o tym starożytni Chińczycy tworząc sztukę Feng Shui.

Data dodania: 2009-12-15

Wyświetleń: 3747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żyjemy w nowoczesnym świecie, pełnym pośpiechu i technologii. W każdym domu znajduje się chociaż jeden telewizor i mnóstwo gniazdek, linii elektrycznych i rur kanalizacyjnych. Często śpimy zaraz obok nich, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przeciętny człowiek, nie pracujący „w terenie”, w pomieszczeniu zamkniętym spędza około 90% swojego czasu. To nienaturalne i co ważniejsze – szkodliwe. Sztuczne środowisko zakłóca przepływ energii w otoczeniu i w nas samych. Z pomocą przychodzi nam Feng Shui.

Dzięki tej starochińskiej sztuce przestrzeń może pracować na naszą korzyść, wprawiając nas w lepszy humor, likwidując stres i po prostu ciesząc oko. Sztuka ta zakłada, że w naszym otoczeniu istnieją linie energii, pozytywnej i negatywnej. Podstawowym celem jest więc by to pozytywna energia krążyła wokół nas.

Nasz spokój i równowaga wewnętrzna zależą od rozplanowania i zagospodarowania poszczególnych przestrzeni, w których spędzamy czas, zgodnie z zasadą, że co na zewnątrz to i wewnątrz i na odwrót. Sposób w jaki kreujemy swoje otoczenie jest odbiciem emocji jakie nosimy w środku. Natomiast bałagan, o który potykamy się na każdym kroku, powoduje zamęt w naszym umyśle.

Feng Shui w sypialni

Aby nasza sypialnia posiadała dobre Feng Shui nie potrzebujemy kompasów, skomplikowanych map ani tajemniczych obrzędów, wystarczy, że skupimy się na tym by w pomieszczeniu zapanowała harmonia i równowaga.

Aby dowiedzieć się czy twoja sypialnia spełnia wymogi starochińskich zasad, odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań: -

1. Czy w pobliżu łózka znajduje się lustro?

2. Ozdobiłeś kwiatami nocny stolik?

3. Śpisz ze swym partnerem lub partnerką w jednym łóżku ale na oddzielnych materacach?

4. Masz telewizor w sypialni?

5. Szafa jest wypchana po brzegi i nie zmieści się tam już ani jedna rzecz?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na chociaż jedno z tych pytań, twoja sypialnia nie odpowiada żadnym normom Feng Shui, musisz popracować nad przepływem energii wokół ciebie.

Sypialnia jest miejscem zasadniczym dla naszego życia. Jest przestrzenią snu, refleksji i miłości. Intymnym terytorium, do którego wpuszczamy tylko najbardziej zaufane osoby. To dlatego w tym właśnie pomieszczeniu musimy w szczególności zadbać o harmonię i równowagę. Sypialnia z dobrym Feng Shui sprawi, że będziesz budził się bardziej wypoczęty i pełen energii niezbędnej by sprostać wymaganiom kolejnego dnia.

Łózko jest najważniejszym meblem w sypialni, dlatego też resztę przedmiotów i mebli dostosuj do niego, z zachowaniem odpowiednich proporcji i odległości. Zacznijmy od zorientowania wezgłowia. Pamiętaj o tym, że to co widzisz z łóżka jest zawsze ostatnim obrazem przed zaśnięciem i pierwszym rano. Im bardziej chaotyczny to widok, tym gorszy wypoczynek. Z tego właśnie powodu łózko nie powinno stać naprzeciwko łazienki lub otwartego korytarza, nie powinniśmy go stawiać także vis a vis drzwi. Czasem, szczególnie w małych mieszkaniach nie da się rozwiązać ułożenia łóżka w inny sposób, wtedy oddziel je od drzwi parawanem lub zasłoną. Łózko nie powinno stać pod oknem, lub pod ścianą, w której umieszczone są rury kanalizacyjne – to budzi w nas poczucie niepewności i zagrożenia, mogące prowadzić nawet do bezsenności.

Każdy kierunek geograficzny, w stronę którego zorientowane jest łózko jest korzystny, ale każdy posiada inne właściwości.

1. Łóżko zorientowane na Południe wzmacnia intuicję i przywołuje sny.

2. Łóżko zorientowane na Północ poprawia zdrowie i życiową energię.

3. Łóżko zorientowane na Wschód powoduję wzrost dynamizmu w działaniu i chęci do życia.

4. Łóżko zorientowane na Zachód stanowi skuteczny środek przeciwko negatywnym wpływom z zewnątrz i likwiduje stres.

Przedmioty i meble, które umieszczasz w sypialni nie mogą zakłócać twojego snu i wypoczynku. Umieszczenie koło łóżka biurka, komputera czy nawet ławeczki do ćwiczeń wzbudza nerwowość i niepokój. Biurko i komputer przypominają o pracy jaką mamy do wykonania na następny dzień, a ławeczka przypomina o wyrzutach sumienia z powodu ćwiczeń... których nie wykonałeś. Co w takim razie umieścić wokół łóżka? Odpowiedź jest prosta - wszystko co kojarzy się z wygodą i odpoczynkiem – pomyśl o miękkiej sofie, puchatym dywanie czy przytulnym fotelu, w którym z kubkiem herbaty i książką w ręku będziesz mógł się odprężyć.

Przy wyborze prześcieradeł i kołdry zwróć uwagę na ich wzór. Paski i inne wyraziste desenie są elementem destabilizującym, a nawet powodującym agresję czy uczucie przytłoczenia. Kolory pościeli powinny być ciepłe, pozbawione krzykliwych wzorów, mają sprawiać wrażenie przytulności i spokoju.

Sypialnia dla dwojga

Sypialnia to nie tylko miejsce, w którym odpoczywamy, to pomieszczenie, w którym koncentruje się nasze życie uczuciowe. To miejsce rozmów, czułości i wspólnych pobudek. Harmonia w tym pomieszczeniu może sprzyjać harmonii w związku.

Podstawowym błędem jest umieszczanie dwóch osobnych materacy w jednym podwójnym łóżku. Może to stać się symbolem podziału, oznaczać dwa osobne życia. Zwróć też uwagę na proporcje – niech nocne stoliki i lampki po obu stronach będą identyczne, to zapewni równowagę w związku.

Lustra, rośliny i pamiątki

Nie umieszczaj w sypialni lustra. Przyciąga twoją uwagę i utrudnia zaśnięcie. Zwielokrotnienie widzianego obrazu rozprasza uwagę, uniemożliwiając relaks. W niektórych interpretacjach Feng Shui uważa się lustro za trzecią „osobę” w sypialni, za nieproszonego podglądacza. Jeśli jednak nie możesz obejść się bez lustra na ścianie czy na szafie, zasłoń go na czas snu.

Telewizor w sypialni to z pewnością, najgorsze co możesz zrobić. Seans telewizyjny przed snem, z powodu szybkości zmieniających się obrazów, zakłóca odpoczynek. Stanowi też groźny substytut intymności, wprowadza element obcości i nienaturalności.

Kwiaty, zwykle bardzo pożądane w sztuce Feng Shui, w sypialni wprowadzają niezgodę i nadmiar energii. Unikaj ich.

Powszechnym błędem jest także umieszczanie zbyt wielu rzeczy wokół łóżka. Wszystkie przedmioty w sypialni powinny wiązać się z jakimiś pozytywnymi wspomnienia. Przedmioty związane z pracą lub zaległymi obowiązkami mają tragiczne skutki dla naszego odpoczynku, podobnie jak pamiątki smutnych wydarzeń. Absolutnie nigdy nie umieszczaj w sypialni zdjęć osób zmarłych!

A co z szafą?

Łóżko z pewnością jest najważniejszym meblem w sypialni, jednak nie jedynym. Nie możemy zapomnieć o innym, niezwykle ważnym przedmiocie – o szafie. Unikaj mebli ze zbyt ostrymi krawędziami. Wystające rogi zaburzają przepływ energii. Wybierz szafę o zaokrąglonych brzegach i prostym zdobieniu. To samo tyczy się stolików nocnych i komody. Nie ustawiaj też tych mebli zbyt blisko łóżka.

Postaraj się utrzymywać porządek w szafie. Wypchanie po brzegi wszystkich szuflad powoduje, że wieszamy ubrania na oparciach krzeseł czy na meblach, a taki nieporządek powoduje dysharmonię zarówno w przestrzeni jak i w emocjach. Wizja bałaganu powoduje uczucie wrogości i obniża samoocenę.

Feng Shui nie jest oczywiście magicznym remedium na wszystkie problemy zdrowotne i emocjonalne. Bez wątpienia jednak przestrzeń i jej ukształtowanie wpływa na nasze samopoczucie. To oczywiste, że czujemy się lepiej w pomieszczeniach czystych, harmonijnych i po prostu ładnych. Może warto więc zastosować te wiekowe rady w swojej sypialni?

www.goldenwool.pl          www.gorbina.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena