CZARNOGÓRA - dlaczego warto? W obrębie usytuowanej na Półwyspie Bałkańskim Czarnogóry znajduje się niewielki fragment wybrzeża (w przybliżeniu 130 km w linii prostej, ale ponieważ linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, długość wybrzeża wynosi 293 km).

Data dodania: 2009-12-06

Wyświetleń: 1830

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chociaż Czarnogórę przemierzyć można wzdłuż i wszerz niemalże w ciągu jednego dnia, ileż tam dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zmienić świat: posępne szczyty i głębokie kaniony na słoneczne plaże: zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorski pejzaż, kamienne, krasowe pustynie na gaje oliwne. I tak na każdym kroku: weneckie miasta na albańskie wsie, rzymskie ruiny na tureckie twierdze, ikonostas na śpiew muezina.

Zapewne najpopularniejszym celem wypraw będzie czarnogórskie wybrzeże Adriatyku z niezwykła Boka Kotorska - jedynym fiordem na południu Europy - oraz samym Kotorem, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO  Warto poznać również miejsca położone w głębi lądu: wyrzeźbiony w skale monastyr Ostrog - święte miejsce czarnogórskiego prawosławia, Jezioro Szkoderskie z monasterami na wyspach i jedyna w Europie populacja pelikanów, kanion rzeki Tary, najgłębszy na kontynencie, czy monumentalny masyw Durmitor, rezerwat biosfery UNESCO.

Najczęściej pierwsze pytanie znajomych brzmiało: gdzie to jest? Gdy w odpowiedzi padała nazwa Jugosławii, często wyrażali obawy o bezpieczeństwo. Styczniowa podróż wzdłuż nękanych sztormami brzegów Chorwacji, zamieć śnieżna na drodze do Podgoricy - to wszystko stwarzało atmosferę wielkiej przygody. A na miejscu bajkowe krajobrazy, życzliwi ludzie i ta niepowtarzalna mieszanka kultury śródziemnomorskiej, orientalnej i słowiańskiej. Zrozumiałam, że to nie mógł być przypadek.

O wyborze tego regionu mogą zadecydować różne względy. Przede wszystkim może to być po prostu ciekawość świata, chęć poznania tego położonego poza głównymi kierunkami wakacyjnych wypraw i dzięki temu mniej uczęszczanego przez turystów kraju lub jego części, np. gór. Może to być chęć uprawiania w nowym miejscu jakiegoś sportu, chociażby raftingu, windsurfingu, narciarstwa, nurkowania bądź wędkarstwa. Wreszcie mogą to być po prostu niższe ceny lub atrakcyjna oferta organizowanego wyjazdu. Jestem przekonana, że jakikolwiek będzie powód, dla którego Szanowny Czytelniku zdecydujesz się odwiedzić Czarnogórę, bądź też po prostu poszerzyć wiedzę o niej, to szybko tak jak ja dojdziesz do przekonania, że to nie mógł być przypadek...  

Licencja: Creative Commons
2 Ocena