Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że kuchnia powinna być najbardziej funkcjonalnym pomieszczeniem jednak czasami okazuje się, że jest to tylko przestrzeń, w której znajdują się szafki i kuchenka.

Data dodania: 2009-11-20

Wyświetleń: 2911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aranżacja kuchni to nie tylko drogie i piękne meble, dzięki czemu możemy się pochwalić znajomym lub pokazać zasobność swojego portfela. Przygotowując posiłek dla większej ilości gości może szybko się okazać, że drogie meble a co najważniejsze te najmodniejsze to tylko pewien zestaw kuchenny, który nijak nie równa się funkcjonalności. Bieganie z miejsca na miejsce po to tylko, aby „odcedzić” ziemniaki może się okazać, że w ciągu godziny przemierzamy kuchnię parędziesiąt razy. Dzieje się to, dlatego że zlew jest za daleko od kuchenki lub, aby sięgnąć po mąkę musimy biec na drugą stronę kuchni. Aranżacja kuchni powinna skupiać się na funkcjonalności a związane jest to z tak zwanym trójkątem roboczym. Stojąc przed kuchnią po jednej ręce powinniśmy mieć umywalkę a po drugiej lodówkę w odpowiedniej odległości. Oczywiście jest tutaj mowa o kuchni, na której na obu przeciwległych ścianach znajdują się szafki i uładzenia kuchenne. Niektóre małe kuchnie zorganizowane są na jednej tylko ścianie, ale i tutaj również obowiązuje taka sama zasada. Ciąg roboczy kuchni jest najważniejszy a dopiero, gdy zostanie on wyznaczony możemy przystąpić do dalszej aranżacji tej przestrzeni.

Aranżacja kuchni na jednej ścianie.

Układ jednorzędowy kuchni wymusza zgrupowanie niektórych elementów kuchni blisko siebie, lecz przy dobrej woli można również ją tak zaaranżować, aby wizualny odbiór był bardzo pozytywny. Piekarnik nie musi znajdować się pod płytą grzewczą czy nawet gazową. Może być zabudowany w słupku na wysokości 60 cm od podłogi aby nie trzeba było się schylać gdy ktoś chce wyjąc z niego ciasto czy nawet indyka :-). Dzięki temu pod piekarnikiem może znajdować się szafka na garnki i formy do pieczenia. Zaoszczędzamy wówczas sporo miejsca, ponieważ nad piekarnikiem również mamy szafkę na niezbędne produkty. Taki układ obecnie jest bardzo często stosowany nie tylko w małych kuchniach, ale i w tych bardziej okazałych. Pomiędzy takim słupkiem a płytą grzewczą może znajdować się blat roboczy do przygotowywania posiłków Dzięki za wszystko i czemu po jednej stronie odbywa się pieczenie a po drugiej gotowanie. Zaraz za płytą kuchenną znajduje się następna szafka a później umywalka i za nią zmywarka. Ile miejsca nam pozostało w kuchni. Mnóstwo.

Aranżacja kuchni dwurzędowej jest trochę trudniejsza, ponieważ taka kuchnia posiada większą przestrzeń, dlatego prawie każdy widzi tam stolik do spożywania posiłków. Istotnie taki stolik służy do spożywania posiłków, lecz jest to najczęściej szybkie śniadanie, ponieważ po południ najczęściej siedzi się przed telewizorem jedząc posiłek. Aranżując kuchnię dwurzędową najczęściej lodówka, umywalka i zmywarka znajduje się na jednej ścianie a piekarnik i płyta grzewcza po drugiej. Niestety dla niektórych osób jest to niewygodne, dlatego zanim już przystąpimy do wykonania projektu musimy dokładnie poznać gusta swoich klientów.

Kuchnia w kształcie litery L

Aranżacja kuchni w kształcie L jest najczęściej przeprowadzana w domach lub mieszkaniach o dużej powierzchni. Jest ona funkcjonalna nie tylko ze względu na przestrzeń, lecz bezproblemowy dostęp do wszystkich jej części. Kuchnia w kształcie "L" to najczęściej blat roboczy z płytą grzewczą, umywalką oraz zlewem a po drugiej stronie niższy blat do spożywania posiłków. Czasami blat ten jest zorganizowany w formie blatu barmana, przy którym się siedzi na wysokich stołkach typu taboret. Kuchnia jako indywidualna przestrzeń każdego człowieka powinna być dostosowane do jego potrzeb i upodobań, dlatego zanim przystąpi się do fazy projektu należy dokładnie zapoznać się z upodobaniami klienta. Niektórzy klienci preferują kuchnie sterylne niczym laboratorium kulinarne lśniący metal i szkło tak modne obecnie. Jest tylko jeden problemem, jaki najczęściej występuje podczas aranżacji takiej kuchni. Gdzie umieścić lodówkę? Obecnie oczywiście lodówka lub zmywarka jest tak wykonana, że można ją zabudować, lecz jeżeli ktoś już kupił zwykłą lodówkę to ma problem, ponieważ niegdzie nie pasuje. Czasami jest tak, że aranżacja kuchni i jej wystrój determinuje biała lub stalowa lodówka. Pisałam już wcześniej, że zanim ktoś zacznie kupować meble i urządzenia kuchenne powinien się zastanowić nad tym jak ma wyglądać przestrzeń kuchni, ponieważ meble dobieramy biorąc pod uwagę przestrzeń a nie odwrotnie.

Janiszewska Dagmara

Licencja: Creative Commons
0 Ocena