Każdemu z nas zależy na tym, aby mieszkać w mieszkaniu, którego przestrzeń jest duża i wygodna. Czasami jednak mniejsze mieszkania są wygodniejsze, ponieważ nie posiadają niepotrzebnych elementów dodatków, które optycznie je pomniejszają.

Data dodania: 2010-09-13

Wyświetleń: 2632

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aranżacja wnętrz nie jest umiejętnością łatwą do opanowania i zajmują się aranżacją osoby, które mają wyobraźnię przestrzenną. Sama aranżacja przestrzeni to tworzenie iluzji, która jest uzależniona od preferowanego stylu oraz możliwości samej przestrzeni. Naszą percepcję wnętrza kształtują ściany, podłoga, sufit, kolory a także elementy dodatkowe takie jak belki, kolumny lub gzymsy. Wysoki sufit daje efekt przestronności i gdy jest dodatkowo pomalowany na jasny kolor przestrzeń ta wizualnie się powiększa. Zbyt duża przestrzeń może być wizualnie zmniejszona, gdy jedną ścianę pomalujemy na kolor ciemniejszy. Duża przestrzeń zachwyca każdego i podnosi wartość mieszkania, ponieważ jest synonimem wygody a także i zasobnego portfela. Dlatego użytkownicy domów starają się, aby salon był jak największy. Czasami dochodzi do przesady, ale to już jest kwestia wyboru. Niestety większość pomieszczeń mieszkalnych posiada inne proporcje niż te, o których marzymy. Wystarczy przejść parę kroków w salonie mieszkania a już jesteśmy pod ścianą. Mieszkanie w nowych blokach jest obecnie przestronniejsze, lecz i one posiadają standardową wysokość, dlatego mimo wszystko czujemy instynktownie, że jest nam w nich ciasno. Można jednak zastosować kilka prostych sztuczek, które optycznie powiększą przestrzeń.

Powiększyć możemy przestrzeń, gdy pozbędziemy się niepotrzebnych mebli. Czasami „obrastamy” przez lata w dodatkowe niepotrzebne elementy wystroju lub dodatkową szafkę lub jakiś inny mebel, który tak naprawdę nikomu nie jest potrzebny. Tutaj powinna panować zasada „mniej znaczy więcej” dlatego pozbywamy się tego co nie jest nam potrzebne lub wymieniamy kilka mniejszych mebelków na jeden praktyczny. Duże fotele można wymienić na nowocześniejsze mniejsze, ale równie wygodne. Proszę zwrócić uwagę na to, że miejsca do siedzenia w salonie zawsze zabierają najwięcej miejsca. Układ mebli jest również istotny i często jest tak, że zmieniając dotychczasowy na inny, przestrzeń zaczyna „oddychać” Tworząc iluzję większej przestrzeni musimy zwrócić uwagę na okna, przez które wpada do mieszkania światło. Stosowanie grubych zasłon nie jest wskazane, ponieważ uzyskujemy efekt przytłaczający a zależy nam na tym, aby było lekko i przyjemnie. Można całkowicie zrezygnować z firanek na rzecz czystego okna z ładnym widokiem a podniesie to wartość estetyczną pomieszczenia. W pomieszczeniach dobrze doświetlonych wydaje się nam, że jest w nich jasno czysto i schludnie. Słabo oświetlone pomieszczenia mogą być odbierane, jako ponure i ciasne.

Ważnym sprzymierzeńcem jest dla każdego z nas kolor. Mocne nasycone barwy zmniejszają pomieszczenie tak samo jak kolorowe wzorzyste tapety i tynki strukturalne. Aranżacja mieszkania w bloku to również odpowiednie dobranie materiałów lub wykładzin z których wykonana zostanie podłoga. Pamiętać należy, że wykładziny pochłaniania światło, dlatego w małych pomieszczeniach są niewskazane. Jasna podłoga z twardych, lśniących materiałów, takich jak drewno, panele, płytki ceramiczne odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze i większe. Zawieszone na ścianach obrazy sprawiają, że pokój wizualnie się obniża, ale za to wydaje się szerszy, dlatego lepiej jest zawiesić obraz na ścianie jaśniejszej niż ciemniejszej. Oczywiście iluzja większej przestrzeni nie zastąpi tej rzeczywistej niemniej jednak można się postarać o tą odrobinę luksusu.

Janiszewska Dagmara

Licencja: Creative Commons
0 Ocena