Zanim przystąpimy do aranżacji łazienki istotną sprawą jest ocena wielkości pomieszczenia a tym samym odpowiednie i właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów trwałych. Są to muszla sedesowa, kabina prysznicowa, wanna i umywalka.

Data dodania: 2010-09-22

Wyświetleń: 2344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wygoda i funkcjonalność zależy tutaj od częstotliwości użytkowania poszczególnych stałych elementów łazienki. Najczęściej użytkowana jest w łazience umywalka, dlatego jej odpowiednie usytuowanie w przestrzeni jest bardzo ważne. Dopiero później zastanawiamy się, jaką umywalkę zastosujemy a wybór mamy obecnie przeogromny. Dostępne na rynku są typowe umywalki ceramiczne lub na topie umywalki szklane w zabudowie, podwieszane i kolorowe. Wybór jest bardzo duży. Początek planowania łazienki rozpoczynamy od rozplanowania poszczególnych jej elementów. Posiadając dużą łazienkę w domu możemy pozwolić sobie na pewną dowolność, lecz w mieszkaniu przestrzeń jest zawsze zbyt mała. Zmieścić tutaj musimy pralkę, która w istotny sposób zmniejsza przestrzeń łazienki. Mając do dyspozycji pralkę z drzwiczkami otwieranymi od frontu możemy ją umieścić w zabudowie „słupkowej” w której będą się znajdowały również ręczniki oraz środki czystości. Zaoszczędzimy w ten sposób trochę przestrzeni użytkowej, dzięki czemu zwiększy się komfort. Pamiętajmy, że w małych pomieszczeniach bardzo dobrze jest optycznie powiększyć przestrzeń poprzez zastosowanie jasnych barw na ścianie. Oczywiście standartowo mogą to być jasne kafelki ceramiczne, lecz obecnie rzadko stosuje w łazience ułożonych kafelek na całej powierzchni.  Intensywne barwy szybko się nudzą i potęgują uczucie zmęczenia. Zalecane są do dużych powierzchni lub w małych, jako akcenty dekoracyjne. Tak samo zbyt duża różnorodność faktur i wzorów w małej łazience może denerwować.

Powracając jednak do umywalki w łazience jej wielkość również uzależniona jest nie tylko od intensywności użytkowania, ale również wieku i liczby osób, które będą z niej korzystały. Osoby starsze mogą w łazience zastosować modne obecnie umywalki szklane, lecz mając na uwadze dzieci lepiej jest jednak zamontować w łazience typową szeroką umywalkę ceramiczną. Oczywiście najbardziej komfortowym rozwiązaniem w architekturze łazienkowej jest salon kąpielowy, lecz na taki luksus mogą sobie pozwolić osoby, które posiadają duży dom. Rzadko w mieszkaniach doświadczamy takiego komfortu, ponieważ mała łazienka jest standardem mieszkań w bloku. Cale szczęście, że coraz częściej łazienka jest osobnym pomieszczeniem i znajduje się obok wc. Aranżacja łazienki o również zmierzenie się z samym sobą, ponieważ mała przestrzeń ma określoną pojemność i nie wszystkie urządzenia łazienkowe da się pomieścić. Tutaj już na samym początku powinniśmy zadać sobie pytanie czy potrzebny nam jest prysznic i wanna w tak małej przestrzeni. Wiadomo jest, że jest to kwestia upodobania niemniej jednak, jeśli chcemy posiadać oba urządzenia sanitarne może lepiej jest się zdecydować na wannę z prysznicem, która posiada odpowiednia przegrodą umożliwiającą do korzystania z obydwu możliwości. Zaoszczędzamy wówczas dużo miejsca a jak wiemy i tak mamy go niewiele w łazience. Dodatkowo można zastosować podwieszaną muszlę klozetową, dzięki której wygospodarujemy dodatkową przestrzeń. Każdy projekt łazienki wymaga przemyślenia oraz umiejętnego zastosowania reguł ergonomii. Chcąc posiadać łazienkę o niepowtarzalnym stylu należy ponieść się inwencji twórczej zamiast wybierać taką, która jest prezentowana na zdjęciach. Taką posiada już wiele osób, ponieważ przeglądając foldery reklamowe marzymy o tym, co zobaczyliśmy. 

Janiszewska Dagmara

Licencja: Creative Commons
0 Ocena