Należy zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji łazienki na oświetleniu miejsc używkowych, które są przeczcież w niej najważniejsze. Oświetlenie wnętrza łazienki decydująco wpływa na jego charakter i walory estetyczne.

Data dodania: 2009-11-17

Wyświetleń: 3205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Działanie światła niezwykle ważną rolę odgrywa tam, gdzie funkcjonalność i wygoda użytkowania stoją na pierwszym miejscu. Przestrzeń łazienki jest związana z codziennymi potrzebami człowieka, dlatego utrzymanie jej w czystości będzie bardzo istotne. Kiedy łazienkę łatwo utrzymać w czystości? Zawsze łatwiej jest utrzymać czystość, gdy elementy dodatkowe są schowane w szafkach lub schowkach a ściany i podłogę można bez problemu odkurzyć i wytrzeć na mokro. Obecnie na ma z tym radego problemu, ponieważ elementy łazienki takie jak bidet, toaleta i umywalki są przymocowane do ściany i nie stoją na podłodze. Można dzięki temu bardzo szybko łazienkę sprzątnąć i utrzymać w czystości. Oczywiście mając do dyspozycji większą przestrzeń nie musimy się martwić o rozmieszczenie poszczególnych jej elementów jednak mimo wszystko funkcjonalność nawet tej mniejszej to dokładny plan i rozmieszczenie poszczególnych jej elementów.

Optymalne i wygodne warunki przestrzeni użytkowej daje pozostawienie powierzchni o wymiarach 70x100 cm, wokół poszczególnych urządzeń sanitarnych. Aranżacja łazienki o małym metrażu to wystrzeganie się „przeładowania” wnętrza niepotrzebnymi dodatkami, które potęgują jeszcze większe wrażenie ciasnoty. W małych łazienkach powinniśmy wykorzystać każdy zakamarek załamanie czy niszę na szafką lub schowki, które są niezbędne w każdym domu. Zwykły odkurzacz najczęściej ląduje do łazienki psując jej charakter, lecz gdy przygotujemy dla niego schowek nie będzie zawadzał i nie będzie go widać. Obecnie mając możliwości „wyłożenia” glazurą dosłownie każdej przestrzeni szafka może się zlewać estetycznie z resztą przestrzeni.

W niektórych sytuacjach dla oszczędności przestrzeni ciasnej łazienki warto zrezygnować z wanny ma rzecz kabiny prysznicowej, aby ja powiększyć. Zamiast dwóch zestawionych za blisko umywalek, może wystarczy jedna i gdy brakuje miejsca na bidet, lepiej zastosować specjalną baterię bidetową z wyciąganą wylewką. W łazience nie musimy obawiać się nadmiaru światła a odpowiedni dobór nowoczesnych źródeł, pozwolą uzyskać wrażenie przestronności i lekkości wnętrza. Dobrze doświetlone wnętrze to wspaniałe samopoczucie a dobroczynne działanie światła jest szczególnie ważne podczas krótkich i pochmurnych dni, co szczególnie ważne jest zimą. Łazienka jasna zimą będzie przytulniejsza niż wykonana z ciemnych kafelek lub ciemnej tonacji farb.

Pierwszoplanową rolę w łazience odgrywa umywalka, zarówno ze względów użytkowych, jak i estetycznych. Sami przecież wiecie, że korzystanie z niej odbywa się wielokrotnie w ciągu dnia. Dopiero po zlokalizowaniu umywalki można przystąpić do aranżacji łazienki i pozostałych jej elementów. Umywalkę najlepiej jest usytuować na wprost wejścia, lub po lewej jej stronie. Oczywiście w grę wchodzi tutaj strona, na którą otwierają się drzwi do łazienki, ponieważ za nimi nie będziemy ustawiać umywalki. Dojście do niej byłoby utrudnione. Zwykle umywalkę zestawia się z lustrem, dlatego warto powiązać stylistycznie te elementy i odpowiednio skierować światło tak, aby nie raziło w oczy. Najkorzystniejsze jest zamocować lustro na wysokości 140 cm mierząc od podłogi do wysokości 180 cm, dzięki czemu osoba o niskim wzroście lub wysokim bez problemu będzie mogła z niego skorzystać.

Łazienka to wnętrze idealne do zastosowania nowoczesnych pustaków szklanych. Obecnie bardzo często aranżacja łazienki skupia się na tych dekoracyjnych elementach, ponieważ odpowiednio podświetlone dodają uroku i zaoszczędzają miejsca. Wykonana z pustaków szklanych kabina prysznicowa może być przestronniejsza (większa) a mimo wszystko zaoszczędza miejsca niż typowe kabiny prysznicowe. Wykorzystując pustaki szklane zwane luksferami można oddzielić strefę wanny od toalety lub ukryć toaletę za tak wykonaną ścianką. Szeroka gama kolorystyczna i bogactwo wzorów luksferów szklanych, pozwala z powodzeniem zaspokoić różne potrzeby i upodobania. Pamiętajmy jednak, że walory estetyczne szkła można wydobyć dzięki działaniu światła, dlatego warto przewidzieć dodatkowe źródła w pobliżu planowanych przeszkleń lub podświetlać je od dołu.     

Janiszewska Dagmara

Licencja: Creative Commons
0 Ocena