Podstawą odpowiedniego oświetlenie to układ punktów świetlnych odpowiadający kierunkowi poruszania się we wnętrzu domu lub mieszkaniu. Światło nie tylko oświetla dom ale również podkreśla jego walory.

Data dodania: 2009-11-17

Wyświetleń: 2736

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przewidując w projekcie oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk, kinkietów i innych punktów świetlnych rozświetlających detale architektoniczne, możemy zapewnić w wnętrzu klimat intymny, otwarty lub relaksujący. Sprzyjający odpoczynkowi przy przyciemnionym świetle lub oświetleniu barwnym. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę w wybranych punktach. Umieszczenie kilku punktów świetlnych w odpowiednim miejscu może podkreślić to, co mają zobaczyć inni lub też sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter, stając się miejscem wyjątkowym. 

Pomieszczenia takie jak pokój do nauki lub sypialnia, gdzie istotne jest czasowe odizolowanie się od trybu wykonywanych codziennych czynności, odzwierciedlają indywidualne upodobania użytkowników. To właśnie tutaj najczęściej korzystamy z urządzeń do przyciemniania światła (zmiana intensywności oświetlenia) ponieważ jest ona związana z naszą aktywnością. Czytając książkę lub ucząc się potrzebujemy więcej oświetlenia punktowego skierowanego w to właśnie miejsce, kiedy pozostała cześć pokoju może tonąć w półmroku. Inaczej jest w salonie, kiedy światła potrzebujemy więcej, ponieważ półmrok byłby dla nas nużący. Aranżacja domu powinna uwzględniać styl wnętrza odpowiadający preferencjom osób, które w nim zamieszkują a tym samym tworzymy warunki, zapewniające najlepsze samopoczucie, skupienie lub swobodny wypoczynek. Indywidualna wrażliwość na barwę i formę jest reakcją charakterystyczną dla każdego z mieszkańców i wyznacza pewien kierunek aranżacji, odpowiadający rytmowi życia i osobowości. Niektóre osoby doskonale czują się we wnętrzach minimalistycznych o wystroju, uproszczonych, gdzie kilka barwnych detali komponuje przestrzeń. Dla innych taka stylistyka jest zbyt chłodna i mało okazały, dlatego decydują się na większy przepych i rozmach w aranżacji. Jest to normalne, ponieważ każdy człowiek posiada inny charakter i preferuje inne upodobania. Dla jednych metal połączony ze szkłem może być uosobieniem czystości formy a ktoś inni będzie zwolennikiem drewna i ciepłych tkanin we wnętrzu. Mimo różnicy gustów i upodobań oświetlenie jest dla każdego człowieka o odmiennym charakterze bardzo istotne.

W przypadku urządzania sypialni i usytuowania łóżka należy zaplanować oświetlenie, które będzie powalało na włączenie światła tuż za drzwiami oraz intymne koło łóżka a choćby tylko po to, aby przed snem przeczytać sobie książkę. Oczywiście i tutaj to rzecz gustu, ponieważ niektórzy nie lubią w sypialni górnego oświetlenia woląc podświetlane ściany przez kinkiety lub wybiorą nowoczesne oświetlenie znajdujące się w podłodze oświetlające wybraną ścianę. W każdym przypadku charakter wnętrza można doskonale podkreślić oświetleniem, pozostając w harmonii ze stylistyką wnętrza. W domach o mniejszej powierzchni lub mieszkaniach w bloku, jeżeli miejsce aktywności w ciągu dnia zmienia swój charakter wieczorem na strefę wypoczynku, należy przewidzieć możliwość odpowiedniej zmiany klimatu wnętrza. Można wówczas zaaranżować osobne oświetlenie o ciepłej barwie oraz kilka niewielkich opraw dekoracyjnych, które w ciągu dnia będą wyłączone. Dzięki temu można łatwo modyfikować nastrój wnętrza w zależności od pory dnia. 

Bez względu na wielkość użytkowanej przestrzeni szczególną uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach naszej aktywności. W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe pobudzające, które wiernie oddaje barwy przedmiotów. Tutaj jednak jedna uwaga. Skończyły się już czasy, kiedy oprawy halogenowe były światłem punktowym i najczęściej skierowane były na podłogę. Obecnie mamy przeogromną gamę opraw, które można skierować w dowolne miejsce a nawet oprawy w formie „bańki” dają światło rozproszone, ale białe. Najczęściej jednak światło halogenowe stosuję się w kuchniach i łazienkach. Pierwszoplanową rolę odgrywa, więc układ oświetlenia, o którym decydujemy sami, ponieważ jest to uzależnione od czynności, jakie w danym miejscu wykonujemy. Biorąc pod uwagę kuchnię najintensywniejsze światło skierowane powinno być na „blat roboczy” kuchni a mniej intensywne światło znajdować się na suficie, choć i tak obecnie odchodzi się od starych przyzwyczajeń i centralnego oświetlenia. Bardzo często stosuje się podświetlone szafki z oświetleniem skierowanym na biały sufit, dzięki czemu jest on równomiernie nasycony światłem. Takie oświetlenie nie razi w oczy a tym samym nie meczy nas jego intensywność.

Aranżacja łazienki to przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych, lecz oświetlenie nie musi oświetlać wszystkiego jednocześnie. Jest to bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z dużą łazienką i podczas kąpania chcemy, aby podświetlona była tylko wanna lub podczas golenia umywalka i lustro. Tutaj jedna uwaga. Wraz ze zmianą wizerunku wnętrza poprzez zmianę oświetlenia lub stosując dodatkowe doświetlenia zmienia ulegnie również wyposażenie, ponieważ bardzo często zdarza się, że przy intensywniejszym lub innym oświetleniu obecne wyposażenie po prostu nie pasuje.

Janiszewska Dagmara

Licencja: Creative Commons
0 Ocena