Większość środków czyszczących jest w stanie doczyścić prawie każdy materiał nie wyrządzając mu większej szkody. Ze względu na silne działanie mechaniczne, istnieje możliwość uszkodzenia niektórych rodzajów tapicerki.

Data dodania: 2009-11-11

Wyświetleń: 1455

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Należy więc przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie wykładziny by upewnić się, że działanie szczotki nie powoduje rozkręcania przędzy, ani innych uszkodzeń mechanicznych

Zazwyczaj wybieramy jedną z dwóch podstawowych metod czyszczenia:

Krystalizacja (szamponowanie)

Polega ono na rozprowadzeniu odpowiedniego szamponu na powierzchni czyszczonej tapicerki i umyciu jej za pomocą szorowarki, lub szczotki. Pod wpływem szorowania szampon zmienia się w gęstą pianę, która krystalizując się absorbuje brud. Całkowite skrystalizowania piany trwa okolo godziny. Po tym czasie należy odkurzyć mebel zwykłym odkurzaczem. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem (szorowarką) ta metoda będzie dosyć pracochłonna, jednak ma też swoje zalety. Przede wszystkim podczas jej stosowania meble tapicerowane nie nasiąkają zbyt mocno wodą i dość szybko schną. By uniknąć problemw z krystalizacją należy stosować tylko szampony wysokiej jakości i stosowań się do zaleceń dotyczących ich dawkowania. Warto też zadbać o odpowiednie warunki schnięcia mebli tapicerowanych. Ważna jest tu odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Metoda wtryskowo ekstrakcyjna

Stosując tę metodę nanosimy odpowiedni środek piorący na tapicerkę za pomocą odkurzacza piorącego a dokładnie końcówki natryskowej. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem można użyć atomizera (może być taki z butelki po płynie do mycia szyb). Następnie szorujemy tapicerkę miękko szczotką i czyścimy odkurzaczem do czyszczenia na mokro.

Błędy najczęściej popełniane podczas czyszczenia mebli tapicerowanych to: niedokładne zbieranie piany i wilgoci odkurzaczem czyszczącym na mokro lub całkowity jego brak brak odpowiednich warunków do schnięcia niedokładne odkurzanie na sucho bądź jego całkowity brak

Licencja: Creative Commons
0 Ocena