Bogata oferta asortymentu na rynku na rynku pościeli może nas doprowadzić o zawrót głowy. Jednak ilekroć wybieramy pościel dla siebie, czy dziecka należy dostosować ją tak jak dostosowujemy ubranie-do pory roku, do naszych upodobań, gustu, wreszcie materiału, a jakim czujemy się najlepiej.

Data dodania: 2009-10-02

Wyświetleń: 2010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ważne są także aspekty zdrowotne, na które powinniśmy zwracać uwagę najbardziej. Pochylmy się nad tymi kwestiami. Otóż, często wybierając pościel koncentrujemy się jedynie na tym, aby dobrać jej właściwy rozmiar. Tymczasem powinien być to jedynie wstęp do selekcji pościeli. Po pierwsze materiał- z czego jest zrobiona pościel, którą chcemy kupić, czy jest to pościel flanelowa, frottowa, bawełniana, czy może jest to pościel z bawełny, kory czy też pościel z bawełny satynowej lub jedwabiu, czy czystej satyny?

Okazuje się że według badań konsumenckich najczęściej w sezonach letnich Polacy kupują pościel satynowa- być może dlatego że ma ona właściwości „chłodzące" tzn jest gładka w dotyku, nie przywiera do ciała, sprawia uczucie lekkości i przewiewności. Tak więc najlepiej nadaje się ona na letnie miesiące. Poza tym często wzornictwo na pościeli z bawełny satynowej prezentuje się najpiękniej- z racji na jej gładki materiał.

Z kolei pościel flanelowa nadaje się najlepiej na jesienne i zimowe nocy. Dotyk flaneli sprawia, że czujemy wydobywające się z niej ciepło. Jest miłą w dotyku za sprawą drobniutkiego meszku, który okrywa cały materiał. Wzornictwo pozostaje nadal ciekawe, ale trzeba zaznaczyć że wybór pościeli flanelowej na rynku jest dużo bardziej ograniczony, niż np. pościeli z bawełny satynowej.


Pościel z kory wybiera większość konsumentów głównie ze względu na cenę oraz wygodę z powodu braku konieczności prasowania pościeli. Nie poleca się jej natomiast dla wymagających klientów z racji niskiej trwałości i jakości materiałów. Dodatkowo niekorzystnie przeważnie wpływa na taka pościel częste pranie, gdyż blakną kolory, a włókna się rozchodzą.
Inne gatunki pościeli takie jak czysta satyna, bądź jedwab kuszące wyglądem nadają się na pewne okazje, czy święta, z ich pielęgnacją może być problem, gdyż są to tkaniny bardzo delikatne. Dodatkowo stanowią czynnik ozdobny, choć spanie pod nimi nie zapewnia wysokiego komfortu z racji uczucia chłodu.


Wybierając z kolei pościel dla dziecka należy kierować się nie tylko ciekawym wzornictwem, czy barwami, ale przede wszystkim : bezpieczeństwem. Mamy tu na myśl pościel dla dzieci, która jest bardzo kolorowa- i najczęściej barwiona. Przy zakupie pościeli dla dzieci należy zwrócić uwagę na miejsce produkcji, powszechnie bowiem wiadomo, że na nasz rynek trafia wiele towarów z Chin, które nie posiadają określonych warunków i nie spełniają europejskich norm bezpieczeństwa. Uwalniane podczas snu, czy pranie związki chemiczne wchodzące w skład farb i tkanin mogą szkodzić zdrowiu, powodować zaburzenia snu, alergie czy inne problemy zdrowotne.
Zachęcam do rozważnego wybierania pościeli dla siebie i dzieci. Pościel ta jak ubranie-po prostu musi do nas pasować!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena