Wiadomo, co zimą dzieje się w Zakopanem. Poznał to na swojej skórze każdy, kto o tej porze roku był w Zakopanem. Tłum ludzi na Krupówkach, kolejki do wyciągów narciarskich, pełne wagoniki kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Data dodania: 2009-09-30

Wyświetleń: 1089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sylwester w górach ma wielu wielbicieli. Najbliższy sylwester 2010/2011 wiele osób zapewne również będzie chciało spędzić w górach.

Wiadomo, co zimą dzieje się w Zakopanem. Poznał to na swojej skórze każdy, kto o tej porze roku był w Zakopanem. Tłum ludzi na Krupówkach, kolejki do wyciągów narciarskich, pełne wagoniki kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Może dlatego dobrą alternatywą byłby wyjazd na Słowację. Sporo jest tam miejsc doskonale nadających się na wypoczynek. A przede wszystkim miejsc nie tak zatłoczonych jak Zakopane. Jednym z takich miejsc mogą być okolice Rużomberku.

Rużomberok leży w kotlinie Liptowskiej. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że znajduje się pomiędzy trzema pasmami górskimi: Niżne Tatry, Wielka Fatra i Góry Choczańskie. Takie położenie Rużomberku przyciąga wielu pasjonatów narciarstwa i górskich wspinaczek.

Dla amatorów narciarstwa zaletą Rużomberku może być to, że są tutaj doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Dobrze przygotowane stoki kuszą do spędzania na nich czasu. A dla turystów, którzy nie pasjonują się jazdą na nartach, okolice Rużomberku oferują różne atrakcje. Na przykład skansen we wsi Vlkoliniec.

Mając różne oferty sylwestrowe być może warto wybrać się właśnie w okolice Rużomberka.

Drugim z miejsc  wartych zobaczenia jest Gelnica. Kto nie był w tej części Spisza, to niewątpliwie powinien się tam wybrać. Gelnica leży nad rzeką Hnilec i jest uważana za najstarsze miasto Spisza. Największy rozwój i gospodarczy boom miasto przeżyło w XIV oraz XV wieku.

Źródłem bogactwa Spisza były znajdujące się tutaj zasoby naturalne – rudy srebra, miedzi i żelaza. Największym ośrodkiem spiskiego górnictwa w średniowieczu była właśnie Gelnica. Duży udział w rozwoju Gelnicy mieli również osadnicy niemieccy, którzy w XIII i XIV wieku osiedlali się na Spiszu. W W 1435 król węgierski Zygmunt Luksemburski nadał Gelnicy status wolnego, królewskiego miasta górniczego.

Wśród zabytków znajdujących się w Gelnicy warto zobaczyć gotycki kościół Wniebowzięcia Marii Panny. Kościół pochodzi z XIV wieku i należy do najciekawszych zabytków architektury sakralnej na Spiszu.

Innym zabytkiem przyciągającym turystów są ruiny zamku. Zamek został pierwotnie wybudowany przez króla węgierskiego Andrzeja II w XIII wieku, ale w XVI wieku uległ zniszczeniu w czasie walk pomiędzy Janem Zapolya a Ferdynandem Habsburgiem. Zamek został odbudowany przez rodzinę Thurzonów. Pod koniec XVII albo na początku XVIII wieku zamek ponownie uległ zniszczeniu.

Można pomyśleć o tym, by sylwester kojarzył nam się później nie tylko z zabawą, ale i również z miłymi wspomnieniami związanymi ze zwiedzaniem Gelnicy i jej okolic.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena