Ostatnie półtora roku przyniosło tak znaczny spadek cen materiałów budowlanych, że wiele osób poprzednio zdecydowanych na zakup mieszkania, zmienia dziś zdanie i zaczyna poważnie myśleć o budowie domu.

Data dodania: 2009-09-11

Wyświetleń: 2435

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Działka już jest, następny krok to wybór projektu.

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Zagadnienie nie jest nawet w połowie tak proste na jakie wygląda. Musimy najpierw zdecydować jaki kredyt wchodzi w grę, a co za tym idzie, jakim będziemy dysponować budżetem. W tego rodzaju przedsięwzięciach zawsze mamy dwie strony medalu – jakość i koszty.

Pierwszy etap, który wymaga tego rodzaju decyzji, to faza wyboru projektu. Statystycznie największą popularnością cieszą się obecnie projekty domów, których metraż oscyluje wokół 140 metrów kwadratowych. Jest to spowodowane możliwościami finansowymi przeciętnej polskiej rodziny.

Poza tym większość osób tylko z grubsza ma określone parametry docelowego lokum. Pomysły nabierają kształtów już w kontakcie z konkretną ofertą, dlatego częściej wybór sprowadza się do wskazania jednego spośród gotowych projektów domów. Alternatywą może być projekt indywidualny, odpowiadający wyjątkowym potrzebom klienta, jednak to rozwiązanie jest zdecydowanie droższe i trzeba dokładnie wiedzieć, czego się chce. Warto też uzbroić się w cierpliwość, bo na dokumentację projektu czeka się dłużej. Biur proponujących rozwiązania autorskie jest poza tym dużo mniej, co wpływa zarówno na cenę jak i konkurencyjność oferty.

Z powyższych powodów rozwiązaniem bardziej popularnym jest korzystanie z baz gotowych projektów, na przykład: www.kbprojekt.pl Tu wybór jest ogromny i wiąże się z przeglądaniem setek sprawdzonych ofert. Kiedy wreszcie odnajdziemy tę, która spełnia nasze fantazje o domu i mieszczącą się w realiach finansowych, pozostaje tylko omówić szczegóły z właścicielem projektu. Firmy proponują tu w razie potrzeby możliwość korekty pierwotnego wzorca. Wtedy mówimy o adaptacji projektu. Korzystanie z usług biur prezentujących przegląd gotowych ofert jest drogą stosunkowo szybką – rysunki i projekty wymagają jedynie omówienia i uszczegółowienia.

W tej fazie napotykamy takie zagadnienia do rozstrzygnięcia, jak wybór materiałów czy też zasady organizacji pomieszczeń. Część osób decyduje się dziś budować z drewna, co jest możliwe dzięki zwiększeniu konkurencyjności tego rodzaju ofert. Odnośnie planowania rozmieszczenia pomieszczeń, obserwujemy dziś tendencję do zwiększania przestrzenności domów, szczególnie w części kuchenno-jadalniano-salonowej. Dla osób, które dopiero wdrażają się w tematykę budowlaną, obco brzmieć będą nazwy takie jak silka, ytong, czy też suporex. Jest to coraz bardziej popularna konkurencja dla dawnych pustaków, zdaniem specjalistów charakteryzująca się lepszą termoizolacyjnością. Rozwój technologiczny idzie także w sukurs zwolennikom rozwiązań ekologicznych dotyczących źródeł ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Mamy także możliwość podniesienia komfortu życia decydując się na takie nowoczesne urządzenia jak wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła, czy też kominek z płaszczem wodnym.

Decyzja o budowie domu pociąga za sobą dokonanie całego mnóstwa małych i większych wyborów. Wygląda na to, że trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale nade wszystko rozsądnie rozplanować koszty i wydatki.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena