Nie tylko pompy ciepła, czy też inne nowinki techniczne czerpią z zasobów energii odnawialnej. Znane od tysiącleci spalanie drewna - również jest wykorzystaniem energii odnawialnej!

Data dodania: 2009-08-01

Wyświetleń: 4096

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieraz zadajemy sobie pytania - czym jest energia odnawialna, jakie jej zasoby dostępne są na terenie Polski, czy to się opłaca przeciętnemu Kowalskiemu. Jednym słowem - jakie szanse ma energia odnawialna w Polsce? Temat jest bardziej złożony niż by się wydawało...

Źródłami energii odnawialnej nie są tylko Słońce czy wiatr (nota bene - powstaje on właśnie dzięki energii Słońca) ale również energia niesiona przez wodę czy też energia, którą można wykorzystać przetwarzając biomasę. Przeciętny Kowalski ma raczej ograniczone możliwości wykorzystania energii drzemiącej w biomasie. Zazwyczaj sprowadzi się to do ekologicznego spalania drewna.

Ekologicznego - to znaczy takiego, podczas którego powstanie minimalna ilość smoły. Spalanie drewna w zwykłym piecu jest nieekonomiczne. Aby spalanie drewna było ekologiczne a tym samym - ekonomiczne - konieczne jest zastosowanie specjalnego pieca na drewno. W piecu takim spalanie zachodzi w szamotowej komorze, gdzie temperatury sięgają kilkuset stopni. Tylko takie spalanie gwarantuje pełny rozkład drewna - bez zbędnych zanieczyszczeń typu smoła.

Wprawdzie ogień i jego ciepło towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna, lecz dopiero stosunkowo niedawno udało się opracować optymalne sposoby spalania biomasy. Przyglądając się konstrukcji starych pieców można - z dzisiejszą wiedzą - dojść do wniosku, że są one niewiele więcej jak obudowanymi stalowym płaszczem ogniskami. Ich sprawność pozostawia raczej wiele do życzenia. Proces spalania zachodzi w stosunkowo niskich temperaturach, co powoduje niszczenie pieca - woda z drewna skrapla się na ściankach pieca. Spaliny zawierają poza dwutlenkiem węgla również związki siarki czy też chlor. Po wymieszaniu ze skroploną wodą tworzy się mieszanina żrących substancji, które są w stanie zniszczyć nowy piec w kilka lat (zwłaszcza przy działaniu pieca "na pół gwizdka" czy też przy paleniu mokrym, nie dość długo suszonym drewnem). Konstrukcja przeznaczona do spalania drewna (posiadająca szamotową komorę spalania) jest pozbawiona tej wady przy obsłudze zgodnej z zaleceniami producenta.

Jak widać wykorzystanie energii odnawialnej - choćby tej zgromadzonej w biomasie znane jest człowiekowi od bardzo dawna. Jednak dopiero niedawno udało się zapanować nad procesem spalania i umożliwić jego optymalny przebieg. Są prowadzone działania marketingowe, promujące drogie - nie koniecznie zawsze ekonomiczne i sprawdzające się rozwiązania typu pompy ciepła.

Uważam, że należy przede wszystkim popatrzyć na swój dom z innej strony - nie pod kątem drogich nowinek technicznych, tylko raczej jak można usprawnić to, co się już ma. Można samemu zbudować kolektory słoneczne, wymienić stare, dziurawe okna na nowe, ocieplić dach, czy też zastanowić się nad kupnem, czy też samodzielną budową ekonomicznego pieca na drewno...

Myślę, że każdy kto przeliczy koszty dojdzie do takich samych wniosków jak ja...
Licencja: Creative Commons
-1 Ocena