Wielu ludzi zastanawia się kiedy powstał pierwszy wirus komputerowy. Naukowcy do tej pory nie są zgodni. Wiemy jednak, że to powstanie pierwszych wirusów wymusiło powstanie pierwszych programów antywirusowych. Programów, które obecnie zainstalowane są na niemal każdym komputerze na świecie.

Data dodania: 2009-07-28

Wyświetleń: 4012

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu ludzi zastanawia się kiedy powstał pierwszy wirus komputerowy. Naukowcy do tej pory nie są zgodni. Jedni podają, że pierwszy wirus komputerowy jaki powstał nosił nazwę „Brain”, został napisany w 1987 roku. Jego autorzy, dwaj bracia z Pakistanu, zamierzali przy jego użyciu ukarać wszystkich użytkowników posiadających na swoich komputerach nielegalne oprogramowanie. Inni twierdzą, że była nim gra komputerowa – „Darwin”. Jej historia zaczęła się w roku 1962 w amerykańskiej firmie Bell Telephone Laboratories. Gra zawierała w pamięci komputera tak zwanego sędziego sportowego (umpire), który określał reguły i porządek bitwy toczonej między zwalczającymi się programami tworzonymi przez graczy. Programy te mogły śledzić i niszczyć programy przeciwników i, co ważniejsze, rozmnażać się. Gra polegała na usunięciu programów przeciwnika i przejęciu kontroli nad polem bitwy.

To co wiemy na pewno to fakt, że wirusy komputerowe mają już całkiem długą historię. Powstanie wirusów pociągnęło za sobą rozwój rynku antywirusów, czyli programów antywirusowych. Już w latach 80-tych na całym świecie powstało wiele firm produkujących oprogramowanie antywirusowe. Ogólnie były to niewielkie dwu lub trzyosobowe firmy. Antywirusy składały się z prostych skanerów przeprowadzających przeszukiwanie unikatowej sekwencji kodu wirusa. Wraz z rozwojem technologii pojęcie programu antywirusowego (antywirusa) ewoluowało. Obecnie definiuje się je w następujący sposób:

antywirus - program komputerowy którego celem jest wykrywanie, zwalczanie, usuwanie i zabezpieczanie systemu przed wirusami komputerowymi. Programy te umożliwiają również naprawianie (w miarę możliwości) uszkodzeń wywołanych infekcją wirusową. Obecnie jest to najczęściej pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami (antywirus, antyspam, firewall).

Dziś programy antywirusowe zainstalowane są na niemal każdym komputerze. Każdego dnia pobierają za pośrednictwem sieci Internet aktualizację bazy wirusów pozwalające skutecznie chronić komputery użytkowników. Są to bardzo ważne uaktualnienia gdyż z każdym dniem rośnie ilość szkodliwego oprogramowania. Firma McAfee zajmująca się zabezpieczeniami ogłosiła niedawno, że w pierwszej połowie 2009 roku liczba oprogramowania infekującego komputer osiągnęła rekordowy poziom ponad 1.2 mln. Tą samą drogą co aktualizacje antywirusów każdego dnia rozprzestrzeniają się coraz to nowsze i bardziej wyszukane wirusy. Ważne jest by mieć tego świadomość i odpowiednio zabezpieczyć swój komputer. Dobry antywirus to taki, który cały czas jest aktualny, a tym samym gotów rozpoznać obecnie istniejące wirusy. Idealną sytuacją jest by program antywirusowy potrafił rozpoznać wirusy jeszcze nie rozpoznane przez twórców aktualizacji. Mógłby wtedy skutecznie walczyć z wirusami w momencie ich uaktywnienia, zanim twórcy aktualizacji przygotują odpowiednią szczepionkę. Są to tak zwane rozwiązania proaktywne, potrafiące reagować na jeszcze nierozpoznane zagrożenia. Niewątpliwie jest to przyszłość antywirusów.

Tak długo jak będą powstawać wirusy tak długo będzie rozwijał się rynek zabezpieczeń antywirusowych - jest to dość pokaźna gałąź przemysłu IT. W końcu bezpieczeństwo komputerowe to nie tylko program antywirusowy. Istnieje duża grupa rozwiązań mająca zabezpieczyć zgromadzone dane. Dane, które są tak cenne, że należy je strzec za wszelką cenę, przed osobami, które chcą je pozyska w niewłaściwy sposób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena