Najsłynniejsza irlandzka legenda traktuje o skrzacie strzegącym garnca złota; według podania osoba, która złapie stworka, zdobędzie jego skarb.

Data dodania: 2009-07-21

Wyświetleń: 2088

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to mit dobrze znany na całym świecie, doskonale obrazujący dwie charakterystyczne cechy Irlandii: bogaty folklor i przeświadczenie, że sukces i dobrobyt są w zasięgu ręki – choć wymagają nie lada wysiłku.

Kultura, sztuka i konflikty zbrojne


Irlandia to wyspa, na której pierwsze osady ludzkie pojawiły się około 10 tys. lat temu. Tak długie osadnictwo sprawiło, że dziś jest to kraina o bogatej kulturze i fascynującej mitologii, czerpiąca korzyści z zaawansowanych technik rolniczych, doskonalonych przez tysiące lat. W języku irlandzkim kraj ten nazywa się Eire.

Patrząc na sielankowe krajobrazy Irlandii trudno uwierzyć, jak wiele cierpień zaznali jej mieszkańcy. Począwszy od inwazji Normanów w XII wieku wyspa spływała krwią; ostatnie walki toczone były przeciwko Anglii, będącej zwierzchnikiem północnej części kraju. Irlandzka Armia Republikańska (IRA), opowiadająca się za przekształceniem całej wyspy w niepodległą Republikę Irlandii, w 1922 r. rozpętała wojnę domową; jej apogeum osiągnięto w "krwawą niedzielę" 1972 r. - wtedy to brytyjska armia zabiła 13 uczestników pokojowej manifestacji, prowokując bojowników IRA do dokonywania brutalnych zamachów i wzniecania zamieszek. Walka zbrojna oficjalnie zakończyła się dopiero w 2005 r.

Mimo burzliwych dziejów Irlandia jest ojczyzną wielu wspaniałych ludzi, których dokonania wzbogaciły światową muzykę, literaturę i naukę. To stamtąd pochodzą m.in. autor "Podróży Gulliwera" Jonathan Swift, twórca "Ulissesa" James Joyce, słynne grupy muzyczne U2, Clannad i The Cranberries, a także takie osobistości jak podróżnik Ernest Henry Shackleton i matematyk William Rowan Hamilton.

Zielona wyspa


Zielony jest w Irlandii dominującym kolorem. Pod pochmurnym zwykle niebem podróżnicy wybierający się na wyspę zobaczą porośnięte soczystą trawą wzgórza, na których osadzono wiekowe domy i twierdze. Będąc w Eire nie można nie zwiedzić również Dublinu - stolicy kraju. Jest to miasto pełne zabytków sprzed siedmiuset, a nawet niemal tysiąca lat, takich jak zamek, Katedra św. Patryka czy Katedra Chrystusa. Surowe zabudowania imponują swoją trwałością. Nie są ogromne, lecz bardzo potężne, przez co wydaje się, że będą stać na swoim miejscu aż do końca świata.

Do innych regionów wartych odwiedzenia zalicza się wieś Blarney, położona w krainie koniczyny, słynna dzięki zamkowi, w którym znajduje się magiczny kamień, po ucałowaniu którego można uzyskać dar elokwencji i przekonywania. Nie mniej ciekawe są piękne, choć niebezpieczne klify Liscannor, na których wzniesiono upiorną Wieżę O'Briena. Na zakończenie podróży warto wybrać się na kamienne wyspy Aran, zasiedlone przez owczarzy.

Dojazd do Irlandii

Surowe piękno Irlandii jest łatwo osiągalne dla turystów. Bilety autokarowe do Irlandii kosztują średnio 550 zł. w okresie wakacyjnym. Autokary do Irlandii kursują bardzo często, wyjeżdżając z wielu dużych miast w Polsce. Ich stacją docelową są najpopularniejsze miasta na wyspie, czyli Dublin i Cork.

Więcej informacji o Irlandii można znaleźć na witrynie polskiej ambasady w tym kraju. Jej adres to www.dublin.polemb.net . Warto pamiętać, że w razie problemów turyści mogą zwrócić się do przedstawicieli ambasady o pomoc. Dane teleadresowe placówki to:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie
5 Ailesbury Road
Ballsbridge
Dublin 4
tel. (+353-1) 283 08 55
[email protected]


MP
Licencja: Creative Commons
0 Ocena