Jak poprawić funkcjonalność grzejnika i przystosować ogrzewanie łazienkowe do całorocznej pracy? Wystarczy odpowiednio dobrany grzejnik wodny i dodatkowe wyposażenie w postaci grzałki elektrycznej.

Data dodania: 2009-07-20

Wyświetleń: 2595

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grzałka działa na zasadzie elementu oporowego zmieniającego energię elektryczną w energię termiczną i ma jedną podstawową zaletę - prawie całość popieranego prądu zamieniana jest na ciepło.

Dla pełnego komfortu cieplnego temperatura w łazience powinna wynosić około 25 stopni.
W czasie sezonu grzewczego nie ma z tym problemu, ale poza sezonem, zwłaszcza w naszym klimacie z chłodnymi sierpniowymi nocami, dogrzewanie łazienki może okazać się koniecznością, po pierwsze dla komfortu użytkowania po drugie zmniejszenia wilgotności powietrza, która w łazience utrzymuje się zazwyczaj na podwyższonym poziomie.

Większość grzejników łazienkowych dostępnych na rynku przystosowana jest do montażu grzałki.
Jej moc nie powinna przekroczyć 80 % mocy grzewczej całego grzejnika (optymalna wielkość to 70-80%) przy standardowych parametrach grzejnika tj. temperaturze wody zasilającej – 90 stopni, temperaturze wody wypływającej z grzejnika na poziomie 70 stopni i temperaturze powietrza w pomieszczeniu +/- 20 stopni.

Grzejniki wyposażone w grzałki ogrzewane są punktowo stąd też nigdy nie osiągniemy jednolitej temperatury wody w całym grzejniku. Im kolektor bliższy grzałki tym wyższa będzie jego temperatura. Różnice te mogą sięgać nawet 10 – 15 stopni i są uzależnione od wielkości i budowy grzejnika.

Grzałki składają się z elementu grzejnego w postaci rurki, czujnika temperatury otoczenia, głowicy służącej do łączenia z grzejnikiem, obudowy z zabezpieczeniami termicznymi i regulacją pracy oraz z kabla zasilającego, który po zamontowaniu grzałki powinien być podłączany do gniazdka z uziemieniem (bolcem ochronnym).

Ze względów bezpieczeństwa w grzałki możemy doposażać jedynie grzejniki znajdujące się w III strefie ochronnej łazienki tj. w minimalnej odległości 60 cm od brzegów wanny, umywalki, brodzika. Absolutnie niedopuszczalny jest ich montaż w grzejnikach znajdujących się bezpośrednio nad wanną czy innymi sprzętami pozostającymi w kontakcie z wodą.

Grzałkę instalujemy w jednym z kroćców przyłączeniowych grzejnika, który przez cały czas użytkowania powinien być napełniony wodą (podobnie jak cała instalacja). Dla zapobieżenia stratom ciepła należy zakręcić dolny zawór odpływowy, a w przypadku grzejników podłączonych od góry, w miejscu odprowadzenia wody dobrze jest zainstalować zawór odcinający, który zamykamy przed włączeniem grzałki, drugi zawór musi pozostać otwarty ze względu na pracę wody (zmianę jej objętości) .

Większość grzałek nadaje się jedynie do instalacji wodnych, w przypadku montażu w instalacjach pracujących na innych płynach grzejnych możemy utracić gwarancję, chyba że producent dopuszcza możliwość montażu w instalacjach innych niż wodne - w takich wypadkach nie ma przeciwwskazań.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena