Niestety czytelnictwo nie cieszy się już tak dużą popularnością, jak kiedyś. W tak szybkim rozwoju techniki, komputerów a przede wszystkim Internetu, często po książki sięgają nieliczni.

Data dodania: 2009-07-17

Wyświetleń: 2789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety czytelnictwo nie cieszy się już tak dużą popularnością, jak kiedyś. W tak szybkim rozwoju techniki, komputerów a przede wszystkim Internetu, często po książki sięgają nieliczni. Według danych statystycznych w 2006 po książkę sięgnęło zaledwie 50% Polaków, z czego zaledwie 33% wydało pieniądze na zakup książki. Co najciekawsze, w tym samym roku Polacy, którzy zdecydowali się sięgnąć po książkę wybrali powieści sensacyjne bądź też kryminały. Pozostała część korzystała z podręczników naukowych. Te nie zbyt rewelacyjne dane zawdzięcza się przede wszystkim wygodzie, między innymi wśród uczniów szkół, którzy zdecydowanie wybierali czytanie streszczeń lektur oszczędzając przy tym nie tylko czas na dojazd, dojście bądź samo wypożyczenie książki z biblioteki, ale i na jej przeczytanie.

Czytelnictwo z definicji jest procesem społecznym, który polega na zaspokojeniu potrzeb między innymi estetycznych i intelektualnych, ale i również naukowych, informacyjnych, a w końcu i rozrywkowych. Czytelnictwo jest także sumą indywidualnych czytań, ale też rozumie się je jako uwarunkowanymi społecznie czynnikami społecznymi czy psychofizycznymi, które związane są ze stosunkiem czytelników prasy, a także książek. Z tychże definicji można łatwo wywnioskować, iż czytelnictwo jest procesem potrzebnym do rozwoju osobowości, a także do zdobycia wiedzy z przekazów piśmienniczych. Korzystając z Internetu można łatwo zamówić wybraną książkę bezpośrednio ze strony producenta bądź z aukcji internetowych posiadaczy danej książki. Warto korzystać z biblioteki, ponieważ znajdziemy tam informacje, których nie ma w Internecie.

Książki to nieskończone źródło wiedzy dostępne dla każdego, kto chciałby z tej wiedzy skorzystać. Każdy bowiem znajdzie coś najbardziej odpowiadającego swoim oczekiwaniom, obojętnie czy będzie to książka o wszechoceanie czy powieść dla nastolatki. Warto także zastanowić się nad tym, czy aby na pewno w streszczeniu lektury znajdziemy główne przesłanie, jakie chciał przekazać nam autor.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena