W rozumieniu każdego człowieka antykwariat jest firmą, która zajmuje się handlem starymi przedmiotami.

Data dodania: 2009-07-15

Wyświetleń: 3119

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest antykwariat? W rozumieniu każdego człowieka antykwariat jest firmą, która zajmuje się handlem starymi przedmiotami. Przedmioty takie mogą mieć wartość zarówno historyczną jak i estetyczną czy tez materialną. W innym pojęciu antykwariat jest sklepem, który oferuje antyki, czyli zabytkowe przedmioty tak zwanej sztuki dawnej, albo używane książki. Co więc za tym idzie, tego typu przedmioty to właśnie książki, ale i również obrazy czy wartościowe rzeźby, dosyć stare pocztówki czy ryciny, ewentualnie nuty, grafiki, cenne rękopisy.

Osobę, która prowadzi antykwariat, nazywa się antykwariuszem. Zadaniem antykwariusza jest skup, a także wycena i w późniejszym czasie sprzedaż danego antyku. Jedną z najbardziej szczególnych odmian antykwariusza jest Bukinista. Jest to osoba, która pełni rolę ulicznego antykwariusza. Osoba taka posiada w ofercie stare, a także używane książki. Początkowo ta nazwa należała głównie do paryskich antykwariuszy. Antykwariusze handlowali wtedy na stoiskach nad Sekwaną. Ale nie tylko. Bowiem Bukiniści to byli również ludzie, którzy sprzedawali nowe książki. Oczywiście pojęcie to było pojęciem potocznym. Jednakże rozwój tego typu formy handlowania książkami w Polsce miejsce miał w latach 80-tych XX wieku. W tychże czasach starano się nadgonić luki, które powstały w tak zwanym księgarskim rynku. Publikowano wtedy bardzo dużą ilość tytułów, które były niedostępne wcześniej w oficjalnym obiegu. Niestety z biegiem czasu tego typu forma zanikła, a wtedy pole do popisu miały księgarnie dla nowych książek, ale i również antykwariaty, głównie dla używanych książek. Bukiniści jednak dalej prowadzą swoją działalność, a największymi, a co najważniejsze – stałymi – miejscami handlu w Polsce są przejścia, które znajdują się na dworcach kolejowych. Miasta, w których Bukiniści prowadzą handel w przejściach są między innymi Warszawa Zachodnia czy Kraków, ale i również można spotkać ich we Wrocławiu a także w Gdyni.

Antykwariaty cieszą się dużą popularnością, ponieważ sporo osób szuka książek nigdzie już niedostępnych, unikalnych i niepowtarzalnych. Wiele z nich można bez trudu znaleźć w ofertach antykwariatów internetowych, które podejmują się trudu opisywania rzadko spotykanych okazów zwłaszcza książkowych. Dla takich antykwariatów najlepszymi klientami są kolekcjonerzy, instytucje naukowe (w tym również zagraniczne), studenci oraz turyści.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena