Najlepszym sposobem walki z realnym zagrożeniem czyhającym na nasze dane, poza zaopatrzeniem się w dobry antywirus jest wiedza.

Data dodania: 2009-07-14

Wyświetleń: 2576

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czasy, gdy twórcy wirusów, hakerzy działali wyłącznie z ciekawości i dla własnej przyjemności minęły już bezpowrotnie. Obecnie nie dążą Oni do zdobywania sławy, lecz nastawieni są na zyski. O ile do niedawna największą szkodą, którą mógł wyrządzić wirus było sformatowanie dysku, o tyle w obecnych czasach należy się obawiać o swoje dane osobowe i pieniądze.
Crimeware to ogólna nazwa dla wszelkiego rodzaju złośliwych programów, które mają na celu wykradanie poufnych danych lub pieniędzy. Szkodliwe skutki działania oprogramowania typu crimeware to między innymi:
• Kradzież prywatnych danych,
• Straty finansowe spowodowane kradzieżą haseł dostępu do serwisów online,
• Problemy prawne, wynikające z wykorzystywania przez osoby trzecie zaatakowanego komputera do niedozwolonej działalności,
• Kradzież tożsamości,
• Naruszenie prywatności.
Ofiarami oprogramowania typu crimeware często stają się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Każdy użytkownik Internetu, niezależnie od branży czy zainteresowań, posiadanych cech i profilu działalności, może być w każdej chwili obiektem ataku.
Szczególnie niepokoi fakt, że oprogramowanie crimeware zaprojektowano tak, aby komputery, nawet te wyposażone w antywirus, były atakowane w sposób niezauważalny. Dodatkowo ataki te – ze względu na ich nietypowy charakter - są niezwykle trudne do wykrycia.
Crimeware to także techniki inżynierii społecznej, które służą uzyskiwaniu w nielegalny sposób korzyści finansowych zarówno od użytkowników zaatakowanych komputerów, jak i osób trzecich.
Inżynieria społeczna odnosi się w tym przypadku do uzyskiwania informacji poufnych. Użytkownicy przekazują własne dane lub instalują złośliwy program, który następnie przechwytuje informacje i przesyła je oszustom. Wykonują oni zatem czynności, których ze względów bezpieczeństwa wykonywać nie powinni.
Najlepszym sposobem walki z tego typu zagrożeniem, poza zaopatrzeniem się w dobry antywirus jest wiedza, która z pośród zwykłych codziennych sytuacji pozwoli wychwycić nam próby ataku oraz próby zdobycia poufnych informacji.
Doskonałym punktem startu dla będzie przeczytanie książki Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła, której autorem jest Kevin Mitnick - najsłynniejszy haker świata.
Głównym tematem książki - światowego bestsellera nie jest żaden antywirus, a socjotechnika, która stanowi sztukę oddziaływania na innych, w taki sposób, aby osiągnąć w ten sposób określone korzyści, a w tym przypadku odpowiednią wiedzę. Kevin Mitnick wyjaśnia, że problemu nie stanowią systemy i ich zabezpieczenie, ale czynnik ludzki.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena