Seszele to archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, na północny wschód od Madagaskaru. W skład archipelagu wchodzi 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego, dwie główne to Mahe i Praslin. Tylko 33 wyspy są zamieszkane. Około 90% ludności archipelagu mieszka na wyspie Mahe, na której również znajduje się stolica państwa – Victoria oraz najwyższy szczyt kraju - Morne Seychellois (905 m n.p.m.). Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.

Data dodania: 2009-06-26

Wyświetleń: 2043

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ludność Seszeli to głównie Kreole – potomkowie kolonistów francuskich, pozostałe grupy etniczne to Hindusi, Malgasze (rdzenna ludność Madagaskaru) i inni. Religia: katolicy 82%, anglikanie 6%, hindusi 2%, muzułmanie 1%, adwentyści 1%, inni 5%. Językiem oficjalnym jest angielski, a w użyciu kreolski, francuski. Obowiązującą walutą jest rupia seszelska. Osoby planujące wycieczki na Seszele muszą pamiętać o różnicy czasowej. Czas jest przesunięty o 4 godz. do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.

Mieszkańcy Seszeli są wyjątkowo przyjaźni i uroczy. Wynika to z niezwykłej mieszanki kultur, narodowości i ludzi. Na każdym kroku dostrzega się ogromne kontrasty między ubóstwem mieszkańców, a luksusem hoteli. Nie istnieją tu jednak bariery dzielące wyspę na tę dla lepszych, czyli turystów i “gorszych” – miejscowych.
Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach. Nudyzm nie jest mile widziany.
Na rodzimą literaturę i kulturę składają się ludowe opowieści, baśnie i legendy. Sztukę miejscową reprezentuje zdobnictwo i rzemiosło. Seszele bywają nazywane “Zaginionym Edenem” lub “Wyspami Miłości”.

Turystyka na Seszelach rozkwitła, gdy w 1971 roku na Mahe oddano do użytku międzynarodowe lotnisko i wybudowano kilkanaście hoteli.
Turyści chętnie spędzają wczasy na Seszelach ze względu na piękne plaże, kołyszące się palmy, turkusowe morze, dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne, sportowo - rekreacyjne i noclegowe. Seszele znane są dzięki swojemu wyjątkowemu urokowi i pieczołowicie chronionej florze i faunie. To, co wielu podróżnych ceni najbardziej, to całkiem dzikie i prawie puste zatoczki, w których można się schronić przed ludźmi i błogo wypoczywać. Popularną formą rozrywki jest trekking po tropikalnych terenach wysp. Dobrze jest jednak zabrać ze sobą miejscowego przewodnika, który pokaże najciekawsze zakątki wysp. Ponadto ogromny atol koralowy i bogactwo podwodnego świata stwarzają idealne warunki do nurkowania. Na Seszele najlepiej przyjechać między marcem a majem oraz wrześniem a listopadem. Od listopada do kwietnia jest pora deszczowa z opadami sięgającymi zenitu w grudniu i styczniu. Średnie miesięczne temperatury przez cały rok wahają się między 24 a 30 stopni.

Na wakacje na Seszelach polecimy oczywiście samolotem. Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Seszelami. Dolecieć na archipelag można wieloma liniami międzynarodowymi z miast europejskich i afrykańskich.

Na Seszelach nie ma polskiej ambasady. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Nairobi (Kenia).

Ambasada RP w Nairobi
Red Hill Road 58
PO Box 30086, 00100 Nairobi
tel. +254 20 712-00-19/20/21 (centrala)
fax +254 20 712-01-06
www.nairobi.polemb.net
email: [email protected]
Licencja: Creative Commons
0 Ocena