Artykuł ten przedstawia powstanie oraz działalność Disneya. Jego sztandarowe postacie a także gadżety z nim związane.

Data dodania: 2009-06-02

Wyświetleń: 4021

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Założycielem marki Disney został Walter Elias Disney. Urodził się w Chicago 5 grudnia 1901r. Zmarł 15 grudnia 1966 roku na raka płuc. Wszystkie swoje życzenia przekazał pracownikom w krótkim filmie, zwracając się do każdego z nich , a kończąc: "I'll be seeing you". W roku 1917 ukończył Benton School w Arkansas. To była jedyna szkołą którą ukończył Elias. Podjął jeszcze naukę w City Art School, której jednak nie ukończył z powodu I wojny światowej. W 1923 roku Walter Disney wraz ze swoim bratem Royem założyli w Kalifornii, The Walt Disney Company. Na początku było to małe studio projekcji animowanych. Obecnie to ogromna korporacja zrzeszająca ponad 130 tyś pracowników. Majątek jej szacowany jest na blisko 40 miliardów dolarów. Szefem The Walt Disney Company jest Robert Iger. Obecnie w skład kompani Disneya wchodzi 5 studiów: Walt Disney Picture, Touchstone Picture, Hollywood Picture, Miramax Films oraz Dimension Films.

Walt Disney stworzył trzy podstawowe postacie Disneya. Pierwszą postacią która została stworzona w tym studiu była ta Myszka Miki. Postać ta powstała w roku 1928. Walt Disney zdobył za postać Mickey Mouse pierwszego Oscara w roku 1931. Ciekawostką jest fakt, iż w Polsce 3 osoby do tej pory użyczały głosu Myszce Miki. Byli to Piotr Grabowski, Jacek Bończyk oraz obecny Kacper Kuszewski. Nie każdy wie, iż myszka Miki jest chłopcem, a nie dziewczynką jak wiele osób błędnie myśli. Drugą niezwykle popularną postaci do dnia dzisiejszego jest Kaczor Donald. Postać ta został stworzona przez Dick’a Lundy’ego w roku 1934. Postać ta była modyfikowana aż do roku 1937, kiedy to przybrała postać ostateczną, którą możemy zobaczyć aż do dnia dzisiejszego. Najsłynniejszym rysownikiem dla Disneya był Carls Barks, stworzył on 15 postaci Disneya. Oraz współpracował przy powstaniu trzeciej z postaci Disneya , psa Pluto.

Marzeniem Walta Disneya było utworzenie parku rozrywki. Pomysł ten chciał już realizować w latach 40, ale z powodu braku Śródków finansowych został on odłożony w przyszłość. Pierwszy park powstał w roku 1955 w Kalifornii, główną jego atrakcją były postacie Disneya. Najbardziej popularnym oraz największym parkiem Disneya jest Walt Disney World Resort we Florydzie, założony w 1971r. Oraz dwa kolejne parki Tokio Disneyland, utworzony w 1983. Słynny w całej Europie Disneyland Paris, wybudowany 1992 r.

Wytwórnia Disneya stworzyła blisko 170 postaci Disneya do których zaliczyć możemy, poza wyżej wymienionymi postaciami: Królewnę Śnieżkę, Kubusia Puchatka, Kopciuszka, Alladyn, Piękna i Bestia, Król Lew, The Cars. Coraz większą popularnością wśród najmłodszych ciszą się wszelkiego rodzaju gadżety związane z Disneym. Zaliczyć do nich należy głównie wszelkiego rodzaju koszulki, gry Disneya, kubki, komiksy, kolorowanki. Właśnie te ostatnie są promowane przez Disneya jako forma reklamy dla poszczególnych postaci. Disney był i jest niezwykle popularny wśród wszytskich dzieci. Jescze nie raz usłyszymy o nowych posatciach oraz filmach z korporacji Disneya.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena