Nasze pociechy coraz więcej czasu spędzają w sieci. Co im grozi ? Jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa ?

Data dodania: 2009-05-14

Wyświetleń: 3378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Informatyzacja naszego kraju postępuje w bardzo szybkim tempie. Już teraz większość gospodarstw domowych ma komputer, a spora z nich część dostęp do Internetu. W efekcie dzieci zyskują dostęp do wielkiego obcego świata, przed którym nie potrafią się jeszcze obronić. I tutaj pojawić powinien się rodzic, który w pełni świadomy zagrożeń ale i niewątpliwych korzyści jakie płyną z dostępu do sieci, przeprowadzi dziecko bezpiecznie przez ten sieciowy labirynt.
Sieć porównać można do wielkiej czytelni, zawierającej praktycznie nieskończoną ilość publikacji na wszelkie możliwe tematy. Problem w tym, że nie panuje tutaj żaden specjalny porządek i zupełnie przypadkiem natknąć się możemy na coś czego oglądać nie mamy ochoty. Przy pomocy kilku nieuważnych kliknięć dziecko może przejść z bezpiecznej strony na np. pornograficzny portal. Wspomnieć trzeba też o niebezpieczeństwie jakie mogą nieść gry dla dzieci. Często umieszczone wraz z innymi grami, o treściach nie przeznaczonych dla młodych oczu. Co istotne, gry komputerowe nie są tylko domeną dzieci – w zachodnich społeczeństwach głównymi ich odbiorcami jest pokolenie 20-30 latków. Gry tworzone dla dorosłych nie są odpowiednie dla dzieci.
Ważne jest to, że pozostawione bez opieki dziecko przy komputerze ma również sporą szansę na zainfekowanie naszego komputera wirusami, co może mieć poważne konsekwencje, z utratą danych i popsuciem sprzętu włącznie.
Czy jest coś co możemy zrobić ? Oczywiście! Po pierwsze i najważniejsze: nie traktujmy komputera jak niańki która zajmie się naszym potomstwem. Podczas korzystania z komputera, a szczególnie podczas korzystania z Internetu konieczna jest obecność osoby dorosłej, świadomej niebezpieczeństw. Rodzic powinien też sam poszukać stron odpowiednich dla swojej pociechy i upewnić się, że nie ma na niej nieodpowiednich treści.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena